Antropocen: Krajobraz stały. Krajobraz zmienny | wycieczka na Pojezierze Łużyckie
Skoro na horyzoncie wakacje – to najwyższy czas wybrać się nad jezioro.
W ramach wydarzeń postantropocenowych zapraszamy Was na wycieczkę na teren największego sztucznego pojezierza w Europie. Jak to sztucznego? – zapytacie. Ano – sztucznego, zrealizowanego w ramach wielkiego programu transformacji poprzemysłowego krajobrazu.
Do upadku Niemieckiej Republiki Demokratycznej, obszar niemieckich Górnych Łużyc był regionem przemysłowym — wielkim zagłębiem wydobycia węgla brunatnego. Księżycowy krajobraz kopalnianych odkrywek uzupełniały potężne elektrownie, koksownie, fabryki brykietu i huty.
W latach 90-tych XX wieku — wraz z włączeniem DDR do Republiki Federalnej Niemiec — rozpoczęła się wielka likwidacja państwowych przedsiębiorstw i wygaszanie wydobycia. Konsekwencje społeczne transformacji były ogromne — ponad dwudziestoprocentowe bezrobocie, a w konsekwencji — depopulacja na ogromną skalę.
Jeszcze w ostatniej dekadzie XX wieku władze federalne i lokalne uruchomiły szereg programów mających na celu ograniczenie skutków transformacji. Jednym z nich był olbrzymi program rekultywacji terenów poprzemysłowych. Znaczną część zadań w tym zakresie realizowano w ramach międzynarodowej wystawy budowlanej IBA Fürst-Pückler-Land 2000-2010. Na obszarze przylegającym do polsko-niemieckiej granicy zrealizowano ponad 30 projektów, których głównym celem była transformacja terenu, na którym królował przemysł, w region o dużym potencjale turystycznym i biologicznym.
W ramach jednodniowej wycieczki poszukamy pozostałości wystawy IBA: spróbujemy dotrzeć do bio-wież w Lauchhammer — pozostałości dawnej koksowni i odwiedzimy pokopalniany most przekaźnikowy F60. Poszukamy domów na wodzie i spróbujemy dotrzeć do słowiańskiego fortu. A wszystko to w otoczeniu odradzającej się przyrody i jezior, które choć sztuczne, to i tak obłędne!
● 𝗞𝗶𝗲𝗱𝘆: sobota 17 czerwca 2023; wyjazd o godzinie 8.00, powrót ok.21.00-21.30
● 𝗧𝗿𝗮𝗻𝘀𝗽𝗼𝗿𝘁: autokar
● 𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲 𝘇𝗯𝗶𝗼́𝗿𝗸𝗶: parking przy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Plac Polski 3/4
● 𝗞𝗼𝘀𝘇𝘁: wycieczka jest bezpłatna, ale trzeba się zapisać. Maksymalnie w wycieczce może wziąć udział 25 osób.
● 𝗭𝗮𝗽𝗶𝘀𝘆: poprzez formularz:https://forms.gle/prh6dfpv6bZoVmyp7
● liczba miejsc ograniczona!
W razie rezygnacji prosimy o kontakt mailowy pod adresem: 𝗸.𝘀𝗼𝘀𝗸𝗮@𝗺𝗮.𝘄𝗿𝗼𝗰.𝗽𝗹
● 𝗪𝗶𝗲𝗸 𝘂𝗰𝘇𝗲𝘀𝘁𝗻𝗶𝗸𝗼́𝘄: wycieczka przeznaczona dla osób dorosłych, powyżej 18 roku życia.
● 𝗣𝗼𝘁𝗿𝘇𝗲𝗯𝗻𝗲 𝗯𝗲̨𝗱𝗮̨: dowód osobisty, wygodne buty, odzież dostosowana do aury. Warto mieć napój i przekąskę.
𝗨𝗪𝗔𝗚𝗔 – organizator nie zapewnia ubezpieczenia podróżnego!