3. edycja programu Być jak architekt/ka
Startujemy z kolejną edycją programu Być jak architekt/ka. Już po raz trzeci porozmawiamy z młodymi odbiorcami architektury o jej roli we współczesnym świecie. Zajrzymy do pięciu pracowni architektonicznych w czterech miastach w Polsce.
Misją Instytutu jest upowszechnianie i popularyzowanie wiedzy dotyczącej architektury i urbanistyki. Zależy nam na tym, aby od najmłodszych lat wspierać rozwój oraz kształtować świadomość dzieci i młodzieży w tych dziedzinach. Architektura otacza nas i towarzyszy nam przez całe życie. Obcujemy z nią i w niej dorastamy, dlatego jednym z najbardziej istotnych obszarów naszej działalności jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń.
Program edukacyjny Być jak architekt/ka ma na celu poznanie pracy architektów. Kim są, czym się zajmowali kiedyś, a czym zajmują się obecnie? Jakie zadania stawia im społeczeństwo (w tym również najmłodsi)? Jak powstają domy, szkoły, ulice czy place? Jak najśmielsze pomysły o domach i miastach XXI wieku materializują się w rzeczywistość? Czy są odpowiedzialni za losy naszej planety?
Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi w pracowniach architektonicznych. Podczas spotkań rozmawiamy o tym, jak rozumieć, cieszyć się architekturą oraz w jaki sposób można przyczyniać się do bardziej zrównoważonej przyszłości.
W poprzednich edycjach programu swoje drzwi do pracowni dla uczniów i szkół otworzyło nam dwanaście pracowni:
- JEMS Architekci
- Mąka Sojka Architekci
- Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne
- BUD CUD
- S. T. Architekci
- ULTRA ARCHITECTS
- KWK Promes Robert Konieczny
- Meteor Architects
- Fort Targowski
- Ovo Grąbczewscy Architekci
- SLP Architekci
- Tamizo
Pracownie biorące udział w 3. edycji programu
Tym razem zajrzymy do pięciu pracowni architektonicznych w czterech miastach w Polsce. Swoją przestrzeń do pracy udostępnią nam biura w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu i Bytomiu:
- WWAA, Warszawa
Pracownię architektoniczną WWAA założyli warszawscy architekci Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa w 2007 roku. Działalność pracowni zainicjowało otrzymanie pierwszych nagród w konkursach na projekt Pawilonu Polskiego na Expo 2010 w Szanghaju oraz Służewskiego Domu Kultury w Warszawie. Od tego czasu pracownia rozszerzyła portfolio o liczne koncepcje i realizacje architektoniczne, a także działania na styku różnych dziedzin projektowania – projekty wystaw, pawilonów, scenografii, wnętrz oraz instalacje. WWAA angażuje się również w różnego rodzaju warsztaty i projekty badawcze, w szczególności w macierzystym mieście.
- Centrala (Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis), Warszawa (brak wolnych miejsc)
Warszawska pracownia architektoniczno-badawcza, która zajmuje się reinterpretacjami i interwencjami przestrzennymi mającymi na celu odnowienie języka architektury. W swojej praktyce badawczej architektury badają relacje między architekturą a zjawiskami przyrodniczymi. Pojmują architekturę jako proces, biorąc pod uwagę grawitację, cyrkulację wody, zjawiska atmosferyczne i astronomiczne jako materiał budowlany.
Zainteresowana pamięcią i materialnością architektury CENTRALA pobudza publiczną debatę na temat ochrony powojennego dziedzictwa architektonicznego. Czerpiąc ze spuścizny warszawskich projektantów (m.in. Zofia i Oskar Hansen, Viola i Jacek Damięcki czy Alina Scholz), przywracają zapomnianą wiedzę architektoniczną: gramatykę polskich projektów wystawienniczych z lat 50. i 60., wspólne słownictwo powojennego modernizmu czy wykorzystanie hydrobotaniki w architekturze.
- Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne, Lublin
Istnieje od 1992 roku. Pracownia specjalizuje się w projektach urbanistycznych i architektonicznych miast, ogrodów i domów. Obszar działalności biura obejmuje całą Polskę, a główna siedziba mieści się w Lublinie.
Najbardziej znane zrealizowane obiekty to: Centrum Promocji i Biuro Obsługi Klienta Telekomunikacji Polskiej S.A. w Lublinie (1999), Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (2006), biurowiec Zana House w Lublinie (2008), Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (2016), Centrum Hydroterapii (2004), Sanatorium Fortunat w Nałęczowie (2005), Biurowiec Szucha Premium Offices w Warszawie (2017), Budynek Komisji Sejmowych przy ul. Wiejskiej w Warszawie (2018). W Roku Chopinowskim oddano do użytku nowe obiekty w zrewaloryzowanym parku w Żelazowej Woli i Centrum Chopinowskie w Warszawie (2010), oba projekty wyłonione w międzynarodowych konkursach. W 2021 roku pracownia zrealizowała projekt Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli.
Generalny Projektant to dr hab. inż. architekt, prof. PŁ Bolesław Stelmach, ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej w 1980 roku, a w 1988 roku – podyplomowe studia planowania przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2009 roku uzyskał tytuł doktora inżyniera architekta, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego. Nazywany „wirtuozem szkła i betonu”, wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Twórczość architektoniczna Bolesława Stelmacha cechuje niezwykła konsekwencja realizacji proekologicznych, funkcjonalnych obiektów o bardzo współczesnym, pięknym wyrazie, wzbogacających zastany kontekst przyrodniczy i szanujących otoczenie kulturowe. Za te cechy w 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Honorową SARP.
- Medusa Group, Bytom
Interdyscyplinarne studio projektowe, działające od 1997 roku na rynku polskim i za granicą. Tworzy je dziś ponad 100-osobowy zespół i – jak podkreślają twórcy Medusa Group Przemo Łukasik i Łukasz Zagała – to właśnie drugi człon – „GROUP” w nazwie pracowni jest dla nich najcenniejszym fundamentem. To ludzie, ich ogromna wiedza, różne doświadczenia, odmienne spojrzenia i pasje sprawiają, że zespół Medusy zaprojektował i zrealizował już blisko milion metrów powierzchni w obiektach różnej funkcji. W portfolio pracowni znajdują się m.in. osiedla mieszkaniowe, parki biurowe i zespoły handlowe, domy jednorodzinne, hotele, a także instalacje przestrzenne z pogranicza architektury i designu realizowane w Polsce i za granicą.
Dla każdego projektu Medusa Group dedykuje odpowiednio skomponowany zespół międzybranżowy, a do współpracy zaprasza niezależnych konsultantów. Równie ważna co sam projekt jest dla architektów z Bytomia komunikacja, dlatego nauczyli się rozmawiać z różnymi podmiotami, a wsłuchanie się w potrzeby i oczekiwania, wymianę myśli, trudne negocjacje oraz długie dysputy traktują jako drogę do celu, a ten zawsze jest jeden – osiągnąć kompromis.
- Maćków Pracownia Projektowa, Wrocław (brak wolnych miejsc)
Powstała na początku 1995 roku po sukcesie odniesionym w konkursie na nową bibliotekę dla Politechniki Wrocławskiej. Obecnie biuro specjalizuje się w projektowaniu inwestycji mieszkaniowych i użyteczności publicznej, a także wykonywaniu projektów zespołów przemysłowych.
Najważniejsze zrealizowane we Wrocławiu projekty pracowni to budynek Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, budynek biurowo-usługowy z apartamentami Thespian, rewitalizacja domu handlowego RENOMA, zespół biurowy Green Towers, budynki biurowo-usługowe: Nowy Targ, Silver Tower Center, Green Day i Green 2Day; Młyn Maria – przebudowa, i rozbudowa.
W centrum zainteresowania pracowni jest idea miasta jako przestrzeni do życia, pracy i odpoczynku. Estetyka i funkcja powinna być podporządkowana idei zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności za środowisko. Architektura powinna uwzględniać różnorodność mieszkańców miasta, negocjować porozumienie między nimi w tej wspólnej przestrzeni.
Zgłoszenia
- Program kierujemy do uczniów szkół podstawowych i licealnych.
- Program będzie realizowany w kwietniu 2022 roku.
- Na zgłoszenia czekamy do 17 marca 2022 roku. Udział jest bezpłatny.
Projektowanie przyjazne odbiorcom. Warsztaty skierowane do uczniów klas integracyjnych w szkołach podstawowych
Spotkania mają na celu przybliżenie uczestnikom warsztatów, na czym polega praca architektów oraz jak wygląda pracownia projektowa. Podczas warsztatów zajmiemy się tematem projektowania przyjaznego odbiorcom z uwzględnieniem różnorodnych potrzeb, m.in związanych z neuroróżnorodnością. Neuroróżnorodność to perspektywa skupiająca się na tym, że jesteśmy pod względem funkcjonowania i odbierania bodźców różnorodni, mamy różnorodne potrzeby, także odnośnie otaczającej nas przestrzeni – właściwie zaprojektowana architektura sprawia, że lepiej się czujemy i funkcjonujemy. Efektem spotkań będzie projekt przestrzeni przyjaznej dla każdego.
Spotkania odbędą się w pracowni APA Wojciechowski Architekci, która istnieje ponad 25 lat. Obecnie zatrudnia około 120 architektów w Warszawie i Trójmieście, a ich projekty realizowane są w Polsce, Rosji, na Ukrainie oraz Litwie. Kierując się zasadami zrównoważonego rozwoju biuro poszukuje takich rozwiązań projektowych, które w ramach założonego budżetu przyniosą największe ekologiczne, ekonomiczne i społeczne korzyści. APA Wojciechowski Architekci jest jednym z polskich liderów projektowania ekologicznego, co potwierdzają liczne certyfikaty dla budynków i nagrody za zielone budownictwo. Najsłynniejsze realizacje pracowni to między innymi: White Square Office Center i White Gardens Office Center w Moskwie, UNIT.City w Kijowie, Lviv.Tech.City we Lwowie, Elektrownia Powiśle, Skyliner, The Park Warsaw, Latarnia (Port Praski) w Warszawie, Riverview, Alchemia w Gdańsku oraz Centrum Południe i Business Garden Wrocław.
- Terminy warsztatów: 27,29 kwietnia 2022 roku, godz. 10.00-16.00
- Warsztaty są kierowane do uczniów szkół podstawowych z klas integracyjnych.
- Zgłoszenia
Kontakt
Kolofon
Koordynatorka: Anna Czarnota
Projekt graficzny: Katarzyna Nestorowicz
Komunikacja: Joanna Krupa, Dominik Witaszczyk