Miejsce i czas:

Biurowiec ILMET, rondo ONZ / al. Jana Pawła II 15
30 listopada – 2 grudnia 2018

Wykład otwierający: 30 listopada, godz. 18.00
Wernisaż wystawy: 30 listopada, godz. 20.00, wstęp wolny

Wystawa czynna: 01 – 02 grudnia, godz. 12-19

Pierwsze urodziny NIAiU
Pozwolenie na budowę działanie. Architektura tymczasowości

30 listopada – 2 grudnia z okazji swoich pierwszych urodzin Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zorganizował weekend pełen spotkań, wystaw i rozmów o architekturze tymczasowości. Na dwa dni zagospodarowaliśmy budynek, który niebawem zniknie z panoramy Warszawy. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanowiliśmy się, jakie możliwości kreuje taka sytuacja w szerszej skali. W ramach programu zaprosilismy na ekspozycję, dyskusje, wykłady oraz spacery badawcze i warsztaty.

W trakcie 1. Urodzin NIAiU porozmawialiśmy o tym, jak używać przestrzeni w alternatywny sposób. Pokazaliśmy dobre praktyki i potencjał drzemiący w wielu polskich miastach. Zaproszeni artyści, społecznicy i instytucje zaprezentowali, w jaki sposób czas kształtuje postrzeganie architektury i przestrzeni miejskiej oraz jakie możliwości tworzy tymczasowość. Wspólnie odczarowaliśmy pojęcie tymczasowości i odrzuciliśmy negatywne skojarzenia z prowizorycznością!

fot. Karol Samborski

OPIS WYDARZEŃ

EFFEKT, Tue Foged
Spacery architektoniczne

30.11.2018 – PIĄTEK

 • 18.00 - Wykład otwierający – Tue Foged – EFFEKT (DK)

  Wykład otwierający – Tue Foged – EFFEKT (DK)
  30.11.2018, piątek, 18.00

  Tue Foged jest wraz z Sinusem Lynge współzałożycielem EFFEKT Architects. Firma z siedzibą w Kopenhadze zatrudnia 40 wyspecjalizowanych architektów, urbanistów i architektów krajobrazu działających w dziedzinie architektury, urbanistyki i badań. Od czasu założenia EFFEKT w 2007 roku, Tue zarządza ponad 100 projektami krajowymi i międzynarodowymi. Wszystkie projekty EFFEKT koncentrują się wokół stworzenia trwałego pozytywnego wpływu – społecznego, ekonomicznego i środowiskowego – i zawsze są uwzględniane w kontekście lokalnym, regionalnym i globalnym, mając na celu wykreowanie wartości społecznej poza zyskiem krótkoterminowym i komercyjnym. Rozwijając wiedzę specjalistyczną dzięki szerokiej gamie projektów, Tue przoduje w zarządzaniu zespołami interdyscyplinarnymi, tworząc innowacyjne rozwiązania. Tue reprezentuje empatyczne i responsywne podejście do architektury łączące wnikliwą analizę z żartobliwym myśleniem projektowym. Jest to widoczne na przykładzie wielu nagradzanych projektów w architekturze i urbanistyce. Tytuł Magistra Architektury (M.Arch) zdobył na The Royal Danish Academy of Fine Arts, School of Architecture (2005), gdzie później wykładał jako Kierownik Pracowni Departamentu Planowania Przestrzennego (2007-2009), Profesor wizytujący na University of Washington (2016) i członek jury World Architecture Festival (2014, 2016, 2017).

  Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/329001421248684/

 • 20.00 - Wernisaż wystawy
 • 21.00 - Impreza urodzinowa - Pogłos w Ilmecie

  Impreza urodzinowa
  Pogłos w Ilmecie
  30.11.2018, piątek, godz. 21.00

  Zapraszamy na imprezę wernisażowo-urodzinową w przestrzeni dawnej restauracji „Macho” zlokalizowanej na pierwszym piętrze opuszczonego biurowca Ilmet. Na imprezie, współorganizowanej przez Klub Pogłos, wystąpi dwójka warszawskich DJ-ei: Avtomat & Aldona Relax. Zagrają set oparty na ciepłej, melodyjnej elektronice, przyprawionej wpływami lat 90-tych.

  Muzyka: Avtomat, Aldona Relax
  Współorganizacja: Klub Pogłos
  wstęp wolny
  Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1008335576037471/

01.12.2018 – SOBOTA

 • 12.00 - Spacer architektoniczny - Powiśle, czyli polityka miejska przez gentryfikację

  Powiśle, czyli polityka miejska przez gentryfikację

  01.12.2018, sobota, 12.00
  start: Tamka, okolice przystanku Topiel
  zapisy e-mailowe: k.kepinski@niaiu.pl

  Powiśle to dzielnica położona między Wisłą a skarpą warszawską. Przez lata była znana z ubóstwa, wysypisk śmieci i zakładów przemysłowych, które działały tu do końca XX wieku. Obecnie jest to prawdopodobnie najbogatsza dzielnica Warszawy i obszar o najwyższych cenach nieruchomości. Co ciekawe, proces „wzbogacania” tej przestrzeni miejskiej został zainicjowany przez inwestycje publiczne, a nie prywatne. Pierwszą z nich była Biblioteka Uniwersytecka, otwarta w 1999 roku. Jest to także jeden z bardziej intrygujących projektów architektonicznych prowadzonych po upadku państwowego socjalizmu. Podróż pokaże aktualny stan dzielnicy oraz dawne przyczółki pionierów gentryfikacji.

  Łukasz Drozda jest urbanistą i politologiem, doktorat w dziedzinie polityki publicznej uzyskał na SGH w Warszawie. Opublikował trzy książki na temat polskiej polityki, gentryfikacji i urbanizacji.

  Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1008335576037471/

 • 12.00 - Spacer architektoniczny - Nieużytki – nieformalne tereny zieleni

  Nieużytki – nieformalne tereny zieleni

  01.12.2018, sobota, 12.00
  start: Metro Wilanowska
  zapisy e-mailowe: k.kepinski@niaiu.pl

  Pojęcie nieużytku bywa odczytywane głęboko pejoratywnie, kojarząc się z marnotrawstwem i niegospodarnością. W trakcie wizyty na takim „nieużytecznym” terenie dawnej wsi Potoki, na obrzeżach centrum Warszawy, zbadamy różne warstwy miejskich nieużytków: ich nieformalne zastosowania i aspekty środowiskowe. Porozmawiamy o skomplikowanej sytuacji materialnej obszaru i odwiedzimy osiedla deweloperskie standardu premium w klinie napowietrzającym miasto.

  Maciej Łepkowski jest doktorantem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jego badania dotyczą rewaloryzacji miast i nieformalnej urbanistyki.

  Zuzanna Mielczarek jest architektką i urbanistką, absolwentką wydziału architektury TU Delft. Pracuje nad strategiami przebudowy miejskiej gospodarki i krajobrazów.

  Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1008335576037471/

 • 17.00 - #odzyskane – prezentacja dobrych praktyk i debata

  #odzyskane – prezentacja dobrych praktyk i debata

  Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Magazyn Miasta/ Cities Magazine zapraszają na wieczór poświęcony tematyce ciekawych inicjatyw zakładających ponowne wykorzystanie byłych przestrzeni postindustrialnych, postmilitarnych na cele społeczne i komercyjne. W trakcie wieczoru poruszymy wątek aktywności architektów w tym obszarze. Dynamiczna forma wydarzenia zakłada połączenie 4 krótkich prezentacji opisujących konkretne realizacje z polskich i zagranicznych miast z moderowaną dyskusją.

  Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
  Współorganizator: Magazyn Miasta
  Goście: Martyna Obarska, Marta Żakowska (redaktorki Magazynu Miasta), Kacper Kępiński (NIAiU), Marcin Górski (festgrupa)
  Moderacja: Artur Celiński

  Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/2095467733851698/

Wystawa: Architektura tymczasowości

Biurowiec ILMET, rondo ONZ / al. Jana Pawła II 15
30 listopada – 2 grudnia 2018

Wystawa czynna: 01 – 02 grudnia, godz. 12-19

Komisarz: Izabela Pastuszko – Zastępca Dyrektora NIAiU
Kurator: Kacper Kępiński – NIAiU
Zaproszeni goście: Żywa Ulica, Instytut Dizajnu w Kielcach, Tomasz Kubaczyk, Centrala, Palce Lizać

Krajobraz mnemoniczny

Pamięć gdy jest uprzestrzenniona, wsparta materialnymi dowodami może rozciągnąć się ponad przestrzeń miejską w krajobraz i skalę regionalną. Ponowny użytek materialnych fragmentów zburzonych obiektów zbiegł się z pracą rzeki – naturalnymi procesami odkładania się wiślanych naniosów i zanoszenia koryta piaskiem. Krajobraz mnemoniczny przedstawia fragmenty przeobrażonego pejzażu doliny Wisły jako ramę do rozciągnięcia wspomnień.

Autorzy: Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis – Centrala

OBIEKT ZAGUBIONY

Czas po transformacji ustrojowej to okres upadku wielu klubów sportowych i degradacji ich infrastruktury. Nie mogąc sprostać regułom wolnorynkowym, w ciągu kilku lat zaczęły przeradzać się w ukrytą za bramami ruinę. Obecnie obiekty te są w stanie zawieszenia – z reguły nie spełniają już pierwotnych funkcji, a o ich przyszłym kształcie dyskutuje się w przestrzeni publicznej.

Fotografie: Tomasz Kubaczyk
Kuratorka: Karolina Andrzejewska-Batko – NIAiU

Kosmiczna Odyseja. Tajna historia lądowania Dworca PKS w Kielcach

Nietypowy owalny kształt zwieńczony kopułą został początkowo uznany przez mieszkańców za dziwaczną fanaberię. Z czasem jednak docenili jego funkcjonalny i nietypowy w skali świata układ jak i przekonali się do ekstrawaganckiej bryły. Dworzec służył w oryginalnej formie do początku 2018 roku, obecnie jest w fazie przebudowy.

Autorki: Paula Dulnik, Olga Grabiwoda, Dominikę Janicką – Instytut Dizajnu w Kielcach

ŻYWA ULICA

Żywa Ulica to pomysł na wypracowanie koncepcji zmiany przestrzeni publicznej przy zaangażowaniu ludzi, którzy codziennie z niej korzystają. W trakcie prototypowania wprowadzamy nową organizację ruchu i ustawiamy mobilne meble miejskie, a następnie oddajemy je użytkownikom do testowania. Równocześnie obserwujemy ich zachowania i prowadzimy z nimi rozmowy. W taki właśnie sposób stworzyliśmy wytyczne do przebudowy głównej ulicy Dąbrowy Górniczej, która będzie ulegać przekształceniom w ramach rewitalizacji śródmieścia.

Koordynator projektu: Paweł Jaworski
Projekt graficzny: Maciej Chodziński

T r a n s – f u n k c j o n a l i z m y

Podważamy stałość związków przestrzeń-funkcja-zestaw zachowań. Prezentujemy trzy historie z Lublina, Krakowa i Warszawy.

Autorki: Dominika Wilczyńska, Barbara Nawrocka – Kolektyw Palce Lizać

Przestrzeń wspólna jest wartością – Nagroda NIAiU dla najlepszych prac magisterskich
Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i otwarcie wystawy nagrodzonych prac: 01.12.2018, 16.00

Celem pierwszej edycji konkursu jest promocja prac magisterskich oraz motywowanie studentów do podejmowania tematu przestrzeni wspólnych, publicznych i budynków użyteczności publicznej w swoich pracach dyplomowych. Nagroda przyznana została w dwóch kategoriach: projektowej oraz teoretycznej.

Miejsce: Biurowiec ILMET
adres: Rondo ONZ / al. Jana Pawła II 15

Budowę biurowca rozpoczęto w 1995 roku, a zakończono dwa lata później. Projekt 83-metrowego wieżowca opracowali Miljenko Dumencic oraz Mirosław Kartowicz. W holu głównym budynku znajduje się podświetlana plastikowa tuba zawierająca akt położenia kamienia węgielnego z 12 czerwca 1995 roku, polskie i austriackie dzienniki oraz kilka polskich banknotów sprzed denominacji. Właściciel budynku, firma Skanska, planuje w najbliższym czasie jego wyburzenie i budowę nowego, większego obiektu. Aktualnie większość biurowca jest niewykorzystywana, funkcjonuje jedynie podziemny parking oraz część przestrzeni biurowo-usługowych na parterze.

Patronat medialny

 

Informujemy, że wydarzenia w ramach Urodzin NIAiU mogą być utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk na potrzeby promocyjne Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Udział w nich oznacza wyrażenie zgody na upublicznienie wizerunku w kanałach komunikacyjnych Instytutu. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych można znaleźć na www.niaiu.pl/biuletyn-informacji-publicznej