Architektura Tymczasowości

Pozwolenie na budowę działanie. Architektura tymczasowości
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki z okazji swoich pierwszych urodzin zaprasza na weekend pełen spotkań, wystaw i rozmów o architekturze tymczasowości! Na dwa dni zagospodarujemy budynek, który niebawem zniknie z panoramy Warszawy. Zastanowimy się jakie możliwości kreuje taka sytuacja w szerszej skali. W ramach programu zaprosimy na ekspozycję, dyskusje, wykłady oraz spacery badawcze i warsztaty.
Od kilku dekad polskie miasta podlegają nieustannej transformacji, przynoszącej nie raz radykalne zmiany w ich przestrzeni. Powstają nowe budynki, inne zaś pustoszeją. W czasie „pomiędzy” utraceniem pierwotnego przeznaczenia, a docelowym zagospodarowaniem pojawia się miejsce na eksperyment.
Wystawa „Architektura tymczasowości”
W trakcie 1. Urodzin NIAiU porozmawiamy o tym, jak używać przestrzeni w alternatywny sposób. Pokażemy dobre praktyki i potencjał drzemiący w wielu polskich miastach. Zaproszeni artyści, społecznicy i instytucje pokażą to w jaki sposób czas kształtuje postrzeganie architektury i przestrzeni miejskiej, jakie możliwości tworzy tymczasowość. Odczarujmy pojęcie tymczasowości i odrzućmy negatywne skojarzenia z prowizorycznością. Czasowe zagospodarowanie tego typu miejsc, daje szansę na testowanie w skali 1:1 rozwiązań, które mogą zmienić na lepsze rzeczywistość miast. Budynki postrzegajmy więc nie poprzez pryzmat ich przeszłej i przyszłej funkcji, ale przestrzeni jaką tworzą i potencjałów jakie ze sobą niosą. W dłuższej perspektywie każda funkcja jest tymczasowa.
fot. Wiktor Franko fot. Centrala, 2012 fot. Tomasz Kubaczyk fot. Marek Dziurkowski fot. EFFEKT, Rasmus Hjortshøj fot. Kacper Kępiński fot. Kacper Kępiński fot. Kacper Kępiński
Krajobraz mnemoniczny
Pamięć gdy jest uprzestrzenniona, wsparta materialnymi dowodami może rozciągnąć się ponad przestrzeń miejską w krajobraz i skalę regionalną. Ponowny użytek materialnych fragmentów zburzonych obiektów zbiegł się z pracą rzeki – naturalnymi procesami odkładania się wiślanych naniosów i zanoszenia koryta piaskiem. Krajobraz mnemoniczny przedstawia fragmenty przeobrażonego pejzażu doliny Wisły jako ramę do rozciągnięcia wspomnień.
Autorzy: Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis – Centrala
Obiekt Zagubiony
Czas po transformacji ustrojowej to okres upadku wielu klubów sportowych i degradacji ich infrastruktury. Nie mogąc sprostać regułom wolnorynkowym, w ciągu kilku lat zaczęły przeradzać się w ukrytą za bramami ruinę. Obecnie obiekty te są w stanie zawieszenia – z reguły nie spełniają już pierwotnych funkcji, a o ich przyszłym kształcie dyskutuje się w przestrzeni publicznej.
Fotografie: Tomasz Kubaczyk
Kuratorka: Karolina Andrzejewska-Batko – NIAiU
Kosmiczna Odyseja. Tajna historia lądowania Dworca PKS w Kielcach
Nietypowy owalny kształt zwieńczony kopułą został początkowo uznany przez mieszkańców za dziwaczną fanaberię. Z czasem jednak docenili jego funkcjonalny i nietypowy w skali świata układ jak i przekonali się do ekstrawaganckiej bryły. Dworzec służył w oryginalnej formie do początku 2018 roku, obecnie jest w fazie przebudowy.
Autorki: Paula Dulnik, Olga Grabiwoda, Dominika Janicka – Instytut Dizajnu w Kielcach
Żywa Ulica
Żywa Ulica to pomysł na wypracowanie koncepcji zmiany przestrzeni publicznej przy zaangażowaniu ludzi, którzy codziennie z niej korzystają. W trakcie prototypowania wprowadzamy nową organizację ruchu i ustawiamy mobilne meble miejskie, a następnie oddajemy je użytkownikom do testowania. Równocześnie obserwujemy ich zachowania i prowadzimy z nimi rozmowy. W taki właśnie sposób stworzyliśmy wytyczne do przebudowy głównej ulicy Dąbrowy Górniczej, która będzie ulegać przekształceniom w ramach rewitalizacji śródmieścia.
Koordynator projektu: Paweł Jaworski
Projekt graficzny: Maciej Chodziński
T r a n s – f u n k c j o n a l i z m y
Podważamy stałość związków przestrzeń-funkcja-zestaw zachowań. Prezentujemy trzy historie z Lublina, Krakowa i Warszawy.
Autorki: Dominika Wilczyńska, Barbara Nawrocka – Kolektyw Palce Lizać
Przestrzeń wspólna jest wartością – Nagroda NIAiU dla najlepszych prac magisterskich
Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i otwarcie wystawy nagrodzonych prac: 01.12.2018, 16.00
Celem pierwszej edycji konkursu jest promocja prac magisterskich oraz motywowanie studentów do podejmowania tematu przestrzeni wspólnych, publicznych i budynków użyteczności publicznej w swoich pracach dyplomowych. Nagroda przyznana została w dwóch kategoriach: projektowej oraz teoretycznej.
Biurowiec ILMET
Rondo ONZ / al. Jana Pawła II 15
Budowę biurowca rozpoczęto w 1995 roku, a zakończono dwa lata później. Projekt 83-metrowego wieżowca opracowali Miljenko Dumencic oraz Mirosław Kartowicz. W holu głównym budynku znajduje się podświetlana plastikowa tuba zawierająca akt położenia kamienia węgielnego z 12 czerwca 1995 roku, polskie i austriackie dzienniki oraz kilka polskich banknotów sprzed denominacji. Właściciel budynku, firma Skanska, planuje w najbliższym czasie jego wyburzenie i budowę nowego, większego obiektu. Aktualnie większość biurowca jest niewykorzystywana, funkcjonuje jedynie podziemny parking oraz część przestrzeni biurowo-usługowych na parterze.

Wydarzenia towarzyszące
Informacje
Czas trwania
Miejsce
Godziny otwarcia wystawy
Kolofon
Komisarz: Izabela Pastuszko
Kurator: Kacper Kępiński
Zaproszeni goście: Żywa Ulica, Instytut Dizajnu w Kielcach, Tomasz Kubaczyk, Centrala, Palce Lizać