5. edycja programu Być jak architekt/ka. Pracownie architektoniczne otwierają się dla szkół
Startujemy z kolejną edycją programu Być jak architekt/ka. Już po raz piąty porozmawiamy z młodymi odbiorcami i odbiorczyniami architektury o jej roli we współczesnym świecie. Zajrzymy do pięciu pracowni architektonicznych w trzech miastach w Polsce.
Misją Instytutu jest upowszechnianie i popularyzowanie wiedzy dotyczącej architektury i urbanistyki. Zależy nam na tym, aby od najmłodszych lat wspierać rozwój oraz kształtować świadomość dzieci i młodzieży w tych dziedzinach. Architektura otacza nas i towarzyszy nam przez całe życie. Obcujemy z nią i w niej dorastamy, dlatego jednym z najbardziej istotnych obszarów naszej działalności jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń.
Program edukacyjny Być jak architekt/ka ma na celu poznanie pracy architektów. Kim są, czym się zajmowali kiedyś, a czym zajmują się obecnie? Jakie zadania stawia im społeczeństwo (w tym również najmłodsi)? Jak powstają domy, szkoły, ulice czy place? Jak najśmielsze pomysły o domach i miastach XXI wieku materializują się w rzeczywistość? Czy są odpowiedzialni za losy naszej planety?
Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi w pracowniach architektonicznych. Podczas spotkań rozmawiamy o tym, jak rozumieć, cieszyć się architekturą oraz w jaki sposób można przyczyniać się do bardziej zrównoważonej przyszłości.
W poprzednich edycjach programu swoje drzwi do pracowni dla uczniów i szkół otworzyły nam pracownie:
- Nizio Design International,
- Projekt Praga,
- Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne,
- AKE Studio,
- Konior Studio,
- JEMS Architekci,
- Mąka Sojka Architekci,
- Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne,
- BUD CUD,
- S. T. Architekci,
- ULTRA ARCHITECTS,
- KWK Promes Robert Konieczny,
- Meteor Architects,
- Fort Targowski,
- Ovo Grąbczewscy Architekci,
- SLP Architekci,
- Tamizo,
- WWAA,
- Centrala,
- Medusa Group,
- Maćków Pracownia Projektowa,
- APA Wojciechowski.
Pracownie biorące udział w 5. edycji programu
W tym roku zajrzymy do pięciu pracowni architektonicznych w trzech miastach w Polsce. Swoją przestrzeń do pracy udostępnią nam biura w Olsztynie, Wrocławiu i Warszawie:
Biuro Architektoniczne GADOMSCY (Olsztyn)
GADOMSCY to rodzinna pracownia projektowa drugiego pokolenia architektów, kierująca się zasadą tworzenia wyłącznie projektów indywidualnych. Uważają, że każda lokalizacja posiada swoje unikalne uwarunkowania, a projekt powinien być dedykowany jednostkowemu użytkownikowi. Z tego powodu zdecydowanie nie angażują się w adaptacje projektów typowych czy katalogowych.
Członkowie Biura Architektonicznego GADOMSCY są absolwentami Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, a swoją edukację architektoniczną wzbogacili praktykami zawodowymi w Japonii i USA. Ich decyzje projektowe opierają się na zamiłowaniu do japońskiego minimalizmu, syntezy i harmonii. W ich dorobku znajdują się różnorodne projekty, obejmujące budynki mieszkalne, zarówno jedno- jak i wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej, rewitalizacje historycznych obiektów, rozwiązania urbanistyczne oraz projekty wnętrz.
W 2022 roku projekt hospicjum stacjonarnego i domowego CARITAS autorstwa Gadomskich został uhonorowany tytułem Nagrody Roku SARP w kategorii Architektura w przestrzeni dziedzictwa, natomiast w 2023 roku obiekt ten zdobył nagrodę w polskiej edycji BRICK AWARD w kategorii Building Outside the Box. Najnowszy projekt grupy, dotyczący upamiętnienia terenu dawnego cmentarza ewangelickiego w Olsztynie, otrzymał tytuł Nagrody Roku 2023 w kategoriach Przestrzeń publiczna oraz Architektura krajobrazu. Dodatkowo, obiekt ten został wyróżniony Nagrodą Główną Towarzystwa Urbanistów Polskich za rok 2023.
Szlachcic Architekci (Wrocław)
Szlachcic Architekci rozpoczęli swoją przygodę z architekturą biotopów, zwyciężając w międzynarodowym konkursie na Africarium-Oceanarium Życiodajne Wody Afryki, zrealizowanym w 2014 roku. Obecnie to największe oceanarium w Europie i jedyne na świecie poświęcone Afryce. Trzy lata później zostało uznane za biologiczny cud świata i stało się pierwszą płatną atrakcją tego rodzaju w Polsce.
Kolejnym sukcesem było wyrzeźbienie w skale Oceanario de Namibe w Angoli w 2015 roku. Następne projekty obejmowały koncepcję Nautilusa Gdańsk w 2018 roku oraz kompleks hodowlano-wystawienniczy o tematyce orientalnej, Orientarium, poświęcony zwierzętom Azji, realizowany od 2017 do 2022 roku w ogrodzie zoologicznym w Łodzi. Szlachcic specjalizuje się w projektowaniu immersyjnych przestrzeni biologicznych w ramach Biotope Hub, organizacji skupiającej specjalistów od projektowania obiektów biologicznych, biologów, technologów, projektantów krajobrazu, a także wykonawców scenografii biotopów, grafików i managerów.
Biuro realizuje różnorodne projekty biotopów na skalę międzynarodową, współpracując z różnymi inwestorami i startupami biologicznymi. Otwartość na współpracę oznacza dla nich dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, w celu podnoszenia jakości i profesjonalizmu projektów biologicznych. ArC2 Fabryka Projektowa, kontynuując pracę studia Szlachcic Architekci, może poszczycić się autorstwem ponad 30 projektów zespołów mieszkaniowych i obiektów użyteczności publicznej.
Pracownia zdobyła uznanie w licznych konkursach, m.in. za projekty Africarium-Oceanarium, Himalayan Mountain Hut w Nepalu czy Amur Tiger Safari Park w Rosji. Biuro otrzymało liczne nagrody za projekty mieszkaniowe we Wrocławiu, takie jak Osiedle Pod Skrzydłami, Park Ołtaszyn i Krzycka Przyjaźń, w tym trzy Grand Prix Prezydenta Wrocławia. Osiedle wzorcowe Nowe Żerniki, realizowane we współpracy z 40 zespołami projektowymi w latach 2011-2019, zostało nominowane do nagrody Miesa van der Rohe, zdobyło główną nagrodę IX edycji konkursu Życie w Architekturze oraz Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP 2020. Na gali IPAX w Londynie, projekt Orientarium w Łodzi zdobył nagrody Best International Leisure Architecture i Best International Public Service Architecture w latach 2022-2023.
SRDK Studio Projekt (Wrocław)
SRDK Studio to pracownia architektoniczna założona przez Dorotę i Kazimierza Śródków. Ich pasja do projektowania przekształciła się w firmę deweloperską Archicom, jednak w 2020 roku postanowili powrócić do korzeni, skupiając się ponownie na projektowaniu. SRDK Studio specjalizuje się w projektach deweloperskich o dużym zasięgu, koncentrując się na tworzeniu atrakcyjnych i funkcjonalnych przestrzeni mieszkalnych.
Pracownia może pochwalić się licznie zrealizowanymi projektami rewitalizacji obiektów, z czego najnowszym przykładem jest pięciohektarowy kompleks Browary Wrocławskie. Projekt ten obejmuje odrestaurowanie i zmianę funkcji historycznego Browaru Schultheiss (później Piast), wzbogacając przestrzeń historyczną o nowoczesną zabudowę. Teren, który wcześniej był niedostępny, teraz jest otwarty dla mieszkańców Wrocławia.
SRDK Studio Projekt wyróżnia się unikalnym doświadczeniem w opracowywaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) we współpracy z inwestorami oraz organami samorządowymi. Pracownia miała kluczowy udział w opracowaniu MPZP obejmującego obszar 87 ha, we współpracy z Biurem Rozwoju Wrocławia. SRDK Studio aktywnie konsultuje i opracowuje projekty planistyczne nie tylko we Wrocławiu, ale także w Szczecinie i Katowicach.
WXCA (Warszawa)
WXCA to interdyscyplinarne biuro projektowe specjalizujące się w obszarze architektury, urbanistyki i krajobrazu. Firma skupia się na tworzeniu funkcjonalnych i wyrazistych przestrzeni, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Ich projekty stanowią harmonijne połączenie między społecznością, przestrzenią a technologią.
WXCA jest odpowiedzialne za takie projekty jak Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry oraz Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Obie inicjatywy zostały nominowane do prestiżowych nagród Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe. Ponadto, biuro miało zaszczyt stworzyć Pawilon Polski na Expo 2020, który zyskał szerokie uznanie społeczności międzynarodowej w Dubaju.
W ostatnich miesiącach WXCA zakończyła prace nad siedzibami Muzeum Historii i Muzeum Wojska Polskiego na zrewitalizowanej Cytadeli Warszawskiej. Te projekty przyczyniły się do stworzenia wielofunkcyjnego kompleksu kulturalnego, który harmonijnie integruje się ze zrewitalizowanym parkiem.
Grupa 5 Architekci (Warszawa)
Grupa 5 Architekci to zespół składający się z około 40 architektów i architektek, specjalizujący się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Od momentu założenia w 1998 roku firma może poszczycić się bogatym i zróżnicowanym portfolio projektów. Obejmuje ono zarówno kompleksowe projekty budynków mieszkalnych i biurowych, jak i obiekty użyteczności publicznej. Biuro zostało wielokrotnie uhonorowane nagrodami i wyróżnieniami w prestiżowych konkursach branżowych.
Zgłoszenia
- Program kierujemy do uczniów szkół podstawowych i licealnych.
- Udział bezpłatny.
- Program będzie realizowany w kwietniu i maju 2024 roku.
- Na zgłoszenia czekamy do 17 marca 2024 roku.
Kontakt
Kolofon
Koordynatorka: Anna Czarnota
Projekt graficzny: Katarzyna Nestorowicz
Komunikacja: Aleksandra Zaszewska, Dominik Witaszczyk