Włączanie uważności. Debata pokonkursowa
Zapraszamy na debatę zorganizowaną w ramach IV edycji konkursu Nagroda NIAiU Przestrzeń wspólna jest wartością.
Wykluczać jest coraz łatwiej. Zakazy, obostrzenia, strefy wolne od urojonych zagrożeń – to wszystko staje się naszą codziennością. Włączanie w obieg jest trudniejsze, ale bardzo potrzebne. Przyda się dużo uważności i empatii, by w przestrzeń wspólną oraz architekturę włączyć marginalizowane grupy społeczne a także zapomniane obszary i związane z nimi historie. W ich badaniu oraz kreowaniu potrzebne są wrażliwość i uważność, pozwalające spojrzeć na zadania projektowe z punktu widzenia użytkowników – nierzadko odmiennych w swoich potrzebach, przyzwyczajeniach i gustach. Do dyskusji zaprosiliśmy młodych absolwentów wydziałów projektowych i humanistycznych, laureatów IV edycji konkursu Nagroda NIAiU. Jakie wyzwania stoją dziś przed projektantami i badaczami przestrzeni wspólnych? Czy w swoich pracach podjęli wątki włączania zapomnianych przestrzeni i społeczności? Dowiemy się już 13 października.
Prowadzący: Jakub Głaz, krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych. Z wykształcenia architekt, zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w prasie, radiu oraz telewizji, a także działaniami na rzecz naprawy miast, prowadzeniem wykładów, moderowaniem dyskusji o przestrzeni i architekturze. Autor i kurator wystaw architektonicznych. Współautor książki „Wspólne nie znaczy niczyje” oraz cyklu TV pt. „Księga Przestrzeni”. Współtwórca inicjatywy „Centrum Otwarte”, Festiwalu Architektury Modernistycznej „Nowy Plan” i towarzyszącego mu cyklu „Domokrążcy”. Stypendysta MKiDN w 2018 r. Dwukrotny laureat nagrody dziennikarskiej Izby Architektów RP.
Udział wezmą:
Stanisław Tomaszewski, laureat Nagrody głównej w kategorii Dyplomowa praca projektowa za pracę pod tytułem Ożywianie zdegradowanych obszarów miasta na przykładzie Huty Warszawa.
Agnieszka Barańska, wyróżniona w kategorii Dyplomowa praca projektowa za pracę pod tytułem Liniowe nieużytki miejskie jako szansa na rozwój ogólnomiejskich systemów przestrzeni publicznych. Projekt parku linearnego wzdłuż rezerw terenowych Trasy Tysiąclecia w Warszawie.
Katarzyna Gromek, wyróżniona w kategorii Dyplomowa praca projektowa za pracę pod tytułem Akupunktura miejska jako narzędzie wspomagające odnowę miasta. Koncepcja mikrointerwencji w prawobrzeżnej części Warszawy.
Jacqueline Irene Horodyńska, laureatka Nagrody głównej w kategorii Dyplomowa praca teoretyczna za pracę pod tytułem Muzeum ma przyszłość? Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – koncepcje, projekty, realizacje.
Katarzyna Krawczyk, wyróżniona w kategorii Dyplomowa praca teoretyczna za pracę pod tytułem Architektura troski. Regeneracja dysfunkcyjnego osiedla mieszkaniowego przy ul. Opolskiej w Poznaniu.
Franciszek Bojańczyk, wyróżniony w kategorii Dyplomowa praca teoretyczna za pracę pod tytułem Powojenne przemiany przestrzeni małego miasta „poniemieckiego” na przykładzie dolnośląskiej Niemczy.