Architektura w działaniu. Spacer: Młyny Rothera w Bydgoszczy
Czego oczekujemy dziś od obiektów publicznych? Jak z nich korzystamy i jak się w nich czujemy?
Kontynuujemy cykl spacerów z projektantami i projektantkami pn. Architektura w działaniu. Tym razem zaglądamy do Bydgoszczy, której współczesne przestrzenie i budynki prezentowaliśmy podczas wystawy Tożsamość w 2022 r.
25 listopada spotkamy się w Bydgoszczy z projektantami odpowiedzialnymi za modernizację i rewitalizację Młynów Rothera. Podczas spaceru wraz z LSprojekt poszukamy odpowiedzi na pytania:
Jak zaprogramować dobrze działającą przestrzeń?
Jak przywrócić pamięć miejsca i wprowadzić funkcję kulturalną do byłych obiektów przemysłowych?
Spacer z projektantem rewitalizacji Młynów Rothera w Bydgoszczy to podróż przez historię przemysłowej architektury, której korzenie sięgają roku 1845. Z biegiem lat kompleks zmieniał właścicieli, a jego funkcje ulegały przeobrażeniom. W latach 90. XX w. Młyny Rothera zakończyły swoją pierwotną działalność.
Prace rewitalizacyjne przeprowadzone przez pracownię LSPROJEKT przyniosły nie tylko nowe życie temu miejscu, ale również zdobyły uznanie. Pracownia została nagrodzona główną nagrodą konkursu Modernizacja Roku 2021 w kategorii Obiekty Kultury za doskonałą modernizację i rewitalizację jednego z najcenniejszych zabytków architektury przemysłowej województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Rewitalizacja zabytków postindustrialnych to proces wymagający rzetelnej analizy konserwatorskiej, architektoniczno-konstrukcyjnej oraz szczególnej dbałości o detale. Realizacja Młynów Rothera to doskonały przykład wielowymiarowego podejścia do modernizacji zabytków przemysłu i techniki.
Projektant odpowiedzialny za rewitalizację tego przemysłowego obiektu opowie o wnętrzu, otoczeniu i wyzwaniach, z którymi mierzono się podczas prac.
Więcej o projekcie i wystawach Tożsamość. 100 lat polskiej architektury: https://przewodniki.niaiu.pl/tozsamosc-100-lat-polskiej…/
Prowadzenie: LSprojekt, architekt Łukasz Szleper
Kiedy: 25 listopada, godzina 11.00
Miejsce zbiórki: Młyny Rothera – przy fontannie
Czas trwania: ok. 2 godziny
Limit: 20 osób
Udział w spacerach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń. Przesłanie formularza nie jest równoznaczne z potwierdzeniem udziału – w ciągu dwóch dni roboczych od przesłania zgłoszenia skontaktujemy się w formie mailowej.
Fot. dzięki uprzejmości LS Projekt