Gutt Architecture

Pawilon wystawowy SARP, Foksal 2
5-25 listopada 2018, godz. 12-20
Wernisaż wystawy: 5 listopada, godz. 18:00, wstęp wolny

3 TYGODNIE Z GUTTEM – PROJEKT WYSTAWIENNICZO-EDUKACYJNY

„Gutt Architecture” to kolejny – czwarty już – projekt Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki od chwili jego powołania. Tym razem jest to działanie o charakterze wystawienniczo-edukacyjnym, adresowane do szerokiego grona odbiorców. „Gutt Architecture” to wydarzenie, które łączy w sobie wystawę, szeroko pojęte aktywności edukacyjne oraz wydawnictwo albumowe z artystycznymi zdjęciami fotografa Błażeja Pindora, poświęcone w całości architekturze Romualda Gutta. Skąd taki wybór? W pierwszym roku działalności Instytutu zdecydowaliśmy się przybliżyć szerszej publiczności sylwetkę Romualda Gutta, wybitnego architekta, a także pierwszego laureata Honorowej Nagrody SARP.

Projekt „Gutt Architecture” to szeroki wachlarz bezpłatnych wydarzeń. Odbyły się m.in. warsztaty dla najmłodszych; warsztaty dla młodzieży i dorosłych z rysowania komiksu; wycieczka studyjna do Ciechocinka oraz spacery architektoniczne, w czasie których można było nie tylko posłuchać o budynkach zaprojektowanych przez Gutta, ale i samodzielnie je sfotografować pod okiem Błażeja Pindora, autora zdjęć do albumu.

Szczegółowy program do pobrania w PDF: program. Zapisy na wydarzenia pod adresem: edukacja@niaiu.pl.

Na wystawie znalazły się zarówno projekty typowej zabudowy wsi i małych miasteczek utrzymane w kojarzącej się z polskością stylistyce „dworkowej”, jak i monumentalne, oszczędnie planowane gmachy obiektów użyteczności publicznej, murowane z szarej cegły. Nie zabraknie również subtelnego, krajobrazowego założenia kąpieliska w Ciechocinku. Patrząc jednak na budynki, nie chcemy tracić z oczu niezwykłej osobowości twórcy. Dużo uwagi na wystawie poświęciliśmy willi własnej Gutta, w której przez lata mieściła się jego kameralna pracownia. Przez pryzmat wspomnień członków rodziny i współpracowników podglądamy sposób życia, proces twórczy i relacje Profesora. Czas, który poświęcał na snucie anegdotycznych opowieści lub angażowanie kreślarzy w zmiany kompozycji ogrodowych „mikropejzaży”, był nie mniej ważny niż ten wykorzystywany na korekty projektów. Ten żywy, zaangażowany rys jego osobowości ułatwia zrozumienie decyzji, które podejmował, np. angażując się w okresie międzywojennym w działalność Towarzystwa Reformy Mieszkaniowej czy wycofując z działalności projektowej i dydaktycznej w okresie socrealizmu. Licznie przywoływane na wystawie cytaty i wypowiedzi twórców reprezentujących kolejne pokolenia pomagają uchwycić subtelny, ale niekwestionowany wpływ „lekcji Gutta” na architektów.

Na wystawie widzom udostępniona zostanie mapka – przewodnik po budynkach – dzięki której będzie można udać się na samodzielny spacer śladami realizacji Gutta, niejako kontynuując zwiedzanie.

Zespół NIAiU

Komisarz projektu: Izabela Pastuszko

Kurator merytoryczny wystawy: Alicja Gzowska

Kurator wizualny wystawy: Aleksandra Wasak

Kwerenda źródłowa: Karolina Andrzejewska-Batko

Projekt graficzny: Magda Pyrgies

Program edukacyjny: Paulina Janowska, Kacper Kępiński

Współpraca

Koncepcja i wykonanie komiksu: Witomił Mendel

Fotografie współczesne: Błażej Pindor

 

 

 

 

Sfinansowano ze środków publicznych będących w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Organizator

Współorganizator

Patronat medialny

Informujemy, że wydarzenia w ramach GUTT Architecture mogą być utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk na potrzeby promocyjne Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Udział w nich oznacza wyrażenie zgody na upublicznienie wizerunku w kanałach komunikacyjnych Instytutu. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych można znaleźć na www.niaiu.pl/biuletyn-informacji-publicznej