Zapowiedzi wydawnicze
Poznajcie najnowsze tytuły, nad którymi obecnie pracujemy.
Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki
Autorka: Ewa Kuryłowicz
Premiera: jesień 2024
Autorka podejmuje istotny temat relacji między teorią a praktyką projektowania i postrzeganiem człowieka przez architektów. Dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem architektki – naukowczyni i architektki – praktyczki. Wykazuje, jak ważne są znajomość i zastosowanie teorii architektury dla pracy architektów i architektek, a także obecność tego tematu w debatach – publicznej i środowiskowej. Dotyka bardzo ważnej roli, jaką grupy te mogą odegrać w czasach zmagań ze skutkami kryzysu klimatycznego.
Dom w krajobrazie
Edycja I; Kurpie Białe i Zielone; obszar nadwiślańskiego Mazowsza Zachodniego
Premiera: jesień 2024
Katalog prezentuje 10 projektów wyróżnionych w konkursie „Dom w krajobrazie – konkurs na projekt domu neutralnego klimatycznie, inspirowanego tradycyjną architekturą województwa mazowieckiego. Edycja I – Kurpie Białe i Zielone oraz obszar nadwiślański Mazowsza Zachodniego” zorganizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich. Przedmiotem konkursu było opracowanie projektu koncepcyjnego domu jednorodzinnego wolnostojącego wraz z zagospodarowaniem przykładowej działki. Projekt miał nawiązywać do historycznego i etnograficznego dziedzictwa wybranych obszarów przy jednoczesnym zachowaniu nowoczesnych rozwiązań, a szczególnie – odpowiadać na wyzwania związane ze zmianami klimatu. Prezentacji projektów towarzyszą w katalogu teksty sędziowskie, które przybliżają najciekawsze wątki konkursowe oraz teksty eksperckie, które rozszerzają tematykę zmian klimatycznych, a także lokalnej zabudowy mazowieckich wsi i miasteczek.
Współwydawca: Województwo Mazowieckie
Derrida dla architektów
Autor: Richard Coyne
Premiera: jesień/zima 2024
Kolejny tom z serii „Myśliciele dla Architektów”. Richard Coyne w zwięzłym studium rozważa, co filozofia Jacques’a Derridy wnosi do sposobu uprawiania architektury. Szczególną uwagę zwraca na to, jak architektura jest nauczana i praktykowana. Z pragmatycznego punktu widzenia pyta o użyteczność filozofii w kontekście praktyk architektonicznych: od projektu, przez dokumentację, budowanie, namysł, ocenę, interpretację, krytykę i obronę, aż po opowiadanie o architekturze w szkołach i na uczelniach. Celem autora jest odnowienie zainteresowania myślą Derridy na użytek architektów.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Realizacja projektu wydawniczego serii „Myśliciele dla Architektów”