Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji
Książka Reniera de Graafa – partnera w OMA, jednej z najbardziej znaczących globalnych pracowni architektonicznych – to najgłośniejsza publikacja o architekturze ostatnich lat. Znalazła się w gronie najlepszych wydawnictw 2017 roku, między innymi, w podsumowaniach „Financial Times” i „Guardiana”.
Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji to porywająca, oparta na tragikomicznych doświadczeniach autora relacja o współczesnych realiach zawodu architekta, utraconych ideałach architektury, fałszywych pretensjach jej twórców i całkowitym uzależnienia profesji od globalnej gry rynkowej. De Graaf w swoich przesyconych gorzkim humorem zapiskach rysuje obraz świata w pierwszych dekadach XXI wieku. Pozwala podejrzeć korytarze władzy w Moskwie, Dubaju i Londynie, szuka ginących śladów po programach budownictwa społecznego w St. Louis i na przedmieściach Nowego Jorku, zderza urojenia na temat smart city z ponurymi realiami megamiast globalnego Południa. Demaskuje bezradność architektów skazanych na konflikt interesów – obsługiwanie sił, którym należałoby stawić opór. Rosyjscy oligarchowie i szejkowie z Emiratów, pazerni deweloperzy i cyniczni konsultanci, politycy i miotający się w sieci zależności architekci budują razem świat, w którym nigdy nie wiadomo, kto pociąga za sznurki.
O autorze
Reinier de Graaf (ur. 1964) – architekt, urbanista, badacz i krytyk architektury, kurator wystaw, eseista. Partner w założonej przez Rema Koolhaasa pracowni architektonicznej Office for Metropolitan Architecture. De Graaf odpowiada za projekty biura realizowane w Europie, Rosji i na Bliskim Wschodzie. Był jednym ze współzałożycieli AMO – powstałego w 2002 roku think tanku wspierającego badawczą działalności OMA.
Kolofon
Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji
Reinier de Graaf
Przekład: Grzegorz Piątek
Redaktor naukowy: Bolesław Stelmach
Projekt graficzny: Marcin Hernas | tessera.org.pl
Wydawcy: Instytut Architektury, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Kraków–Warszawa 2019
ISBN: 978-83-63789-19-9