Orzeł i skrzydlaty wielbłąd. Polska na Targach Lewantyńskich w Tel Awiwie 1932-1936. Spotkanie w Muzeum Architektury
Już 8 marca zapraszamy na pokaz filmu animowanego oraz prezentację książki autorstwa dr Artura Tanikowskiego poświęconych polskiej obecności na Targach Lewantyńskich w Tel Awiwie w latach 1932–1936.
Udział Polski w międzynarodowych wystawach i targach w okresie międzywojennym jest tematem słabo rozpoznanym, stąd wziął się pomysł na projekt badawczy pt. „Polska na Targach Lewantyńskich w Tel Awiwie 1932–1936”, którego efektem są książka i animowany film dokumentalny.
Targi Lewantyńskie (Bliskowschodnie) organizowano na skalę międzynarodową w Tel Awiwie od początku lat 30. XX wieku, choć wystawy handlowe promujące rodzimą wytwórczość urządzano tam niemal dekadę wcześniej. Targi w istotny sposób pobudzały rozwój architektury nowoczesnej w mieście. Polska oficjalnie uczestniczyła w Targach Lewantyńskich od 1932 do 1936 roku.
Książka autorstwa dr Artura Tanikowskiego i film dokumentalny pod tym samym tytułem „Orzeł i skrzydlaty wielbłąd. Polska na Targach Lewantyńskich w Tel Awiwie 1932–1936” to efekt kilkuletnich badań autora, kwerend i konsultacji. W ich wyniku można było zwizualizować i opisać różne postawy architektów, którzy na przestrzeni trzech edycji targów opowiadali się za tendencjami wernakularno-narodowymi, albo też stawiali na styl międzynarodowy. W książce i filmie przedstawiono również zagadnienia propagandy kulturalnej i gospodarczej rozpowszechnianej przez państwo polskie kilkanaście lat po odzyskaniu niepodległości.
Spotkanie odbędzie się 8 marca o godzinie 17.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu.