Śladami zatopionych tuneli | #7 otwarte seminarium NIAiU
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na #7 otwarte seminarium naukowe, tym razem poświęcone rozwojowi warszawskiego metra. Temat ma jednak charakter historyczny.
Dr hab. Andrzej Zawistowski przedstawi wystąpienie pt.: „Śladami zatopionych tuneli czyli rzecz o budowie metra w Warszawie w latach 1950-1960”:
Po niezrealizowanych międzywojennych projektach budowy kolei podziemnej, Warszawa znalazła się u progu lat 1950 wśród miast, które miały naśladować moskiewski wzór tzw. metra głębokiego. W latach Planu Sześcioletniego (1950-1955) miała zostać oddana do użytku pierwsza linia o monumentalnych stacjach, wpisana w ówczesny projekt budowy socrealistycznej Warszawy.
O historii tego niezaistniałego metra dowiemy się już we wtorek 24 września. Zapraszamy.
—
Dr hab. Andrzej Zawistowski jest historykiem i ekonomistą, wykładowcą Wyższej Szkoły Handlowej i pracownikiem Muzeum Powstania Warszawskiego. Zajmował się m.in. historią wielkich inwestycji przemysłowych doby stalinizmu oraz specyfiką handlu w gospodarce niedoboru. Temat naszego seminarium związany jest z jego najnowszą publikacją: „Stacja plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła. Budowa warszawskiej kolei podziemnej w latach 50. XX w.”, (wyd. Trzecia Strona, Warszawa 2019).
—
☞ miejsce: Sala Lustrzana Oddziału Warszawskiego SARP, ul. Foksal 2
☞ czas: 24 września 2019 r. o godz. 17.00
☞ wstęp wolny
—
Patronem medialnym cyklu seminariów jest miesięcznik Architektura i Biznes.