Pierwsze polskie wydanie „O rajskim domu Adama” Josepha Rykwerta
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki objął honorowym patronatem publikację Josepha Rykwerta „O rajskim domu Adama. Idea pierwotnej chaty w historii architektury” wydaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Esej ten jest fundamentalną rozprawą o pochodzeniu, związkach i interpretacjach idei „pierwotnej chaty Adama” w historii architektury – od biblijnych początków aż po współczesność.
„Profesor Rykwert, dzięki wspaniałej erudycji, prowadzi nas przez racjonalne i intuicyjne ścieżki aż do zarania dziejów. Razem z nim możemy interpretować Słowo i rozważać z innymi autorami na przestrzeni wieków i kultur, jaka była mityczna «chata Adama» […]. Profesor Rykwert […] pokazuje, że pisanie o architekturze może mieć najgłębsze znaczenie, a więc takie znaczenie może mieć i architektura” – fragment przedmowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego.
„I oto ponownie otrzymuję do rąk mój Dom Adama, świeżutki i elegancki w swojej nowiutkiej szacie wydawniczej, niczym w nowej sukience. Nie mam zamiaru jednak być nadmiernie sentymentalny w tej kwestii. […] Moim celem nieodmiennie było zaoferowanie pewnego gruntu wędrującym w stronę niepewnej przyszłości, wystarczającej przestrzeni do refleksji przed podjęciem następnych działań […]” – o polskim wydaniu we wstępie do książki pisze Joseph Rykwert.
Joseph Rykwert urodził się w 1926 roku w Warszawie. Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 roku rodzinie Rykwertów udało się przez Litwę wyjechać do Wielkiej Brytanii. Autor „O rajskim domu Adama” jest od 60 lat jednym z najwybitniejszych krytyków i historyków architektury, a od 1996 roku prezydentem CICA – Międzynarodowej Rady Krytyków Architektury. Joseph Rykwert był w latach 1967 – 1980 profesorem University of Essex, następnie przeniósł się do Cambridge, a potem aż do 1988 roku był równolegle profesorem w Filadelfii na University of Pennsylvania. Za swoje dokonania otrzymał w 2014 roku Królewski Złoty Medal RIBA. Wśród wielu wyróżnień, które otrzymał, jest też nagroda emigracyjnej Fundacji Alfreda Jurzykowskiego.
Sprzedaż książki: www.sarp.org.pl/