Andrzej Kurzawski
Urodził się w 1943 roku w Tarnopolu. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Wrocławskiej (1967).
W latach 1991–1994 Architekt Miasta Poznania, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania. Prezes Oddziału Poznańskiego SARP w latach 2003 – 2009. Od 1992 projektuje w Pracowni Projektowej Wojciech Kolesiński. Ważniejsze projekty pracowni: Pasaż 222 w Poznaniu (1994), Dom Brody w Poznaniu (1995), zadaszenie Palatium Mieszka I i zespół wejściowy do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (2007), Budynek Prokuratur Poznańskich (2008), Sąd Okręgowy i Sąd Rejonowy w Poznaniu (2014).
Studia architektoniczne na Politechnice Wrocławskiej
Ognisko plastyczne i zainteresowanie plakatem. Studia architektoniczne we Wrocławiu lat 60. Przedwojenna kadra profesorska. Praca dyplomowa u Bolesława Szmidta i jego metoda nauczania.
Początki pracy zawodowej
Praktyka w firmie budowlanej. Pierwszy kontakt z Jerzym Buszkiewiczem. Spotkanie z Piotrem Wędrychowiczem i początek współpracy, praca w Inwestprojekcie w zespole Jerzego Buszkiewicza. Praca nad osiedlami wielkopłytowymi w Zielonej Górze. Projekt i realizacja Osiedla Kopernika w Poznaniu z Piotrem Wędrychowiczem.
Pobyt na stypendium w Greater London Council w Londynie w latach 1970-1972
Egzamin z języka angielskiego w British Council w Warszawie. Praca przy budowie szkół. Psychoza zamachów bombowych w Londynie. Różnica w stylu pracy i w wykształceniu architektów w Londynie. Myśl o pozostaniu zagranicą. Wielka płyta w wydaniu brytyjskim.
Praca dydaktyczna na Wydziale Architektury Wnętrz Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu od 1974 roku
Propozycja pracy w charakterze asystenta Gabrieli Kapeli-Rzyskiej. Odmienne podejście do architektury na uczelni artystycznej. Metamorfoza Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych na przełomie lat 50. i 60. Dwa różne światy między architekturą na politechnice i na uczelni artystycznej. Wystawy końcowo-roczne studentów z Architectural Association School w Londynie.
Praca na kontrakcie Polservice w Iraku
Zatrudnienie w biurze wojskowym i praca przy wykańczaniu wnętrz budynku parlamentu w Bagdadzie. Arabska metoda kamuflażu w architekturze. Wojskowa dyktatura rządów Saddama w Iraku. Wybuch wojny w Zatoce Perskiej i ewakuacja polskich pracowników do Jordanii.
Pełnienie funkcji architekta miasta Poznania na początku lat 90.
Pierwszy konkurs na architekta miasta Poznania. Wybuch obywatelskiej aktywności. Praca nad ogólnym planem miasta. Współpraca z prezydentem Wojciechem Kaczmarkiem. Powstanie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.