Wernisaż wystawy 𝘼𝙣𝙩𝙧𝙤𝙥𝙤𝙘𝙚𝙣
Zapraszamy na otwarcie wrocławskiej odsłony wystawy 𝘼𝙣𝙩𝙧𝙤𝙥𝙤𝙘𝙚𝙣!
Podporządkowanie Ziemi potrzebom człowieka możemy obserwować codziennie i wszędzie. Tylko 3% ziemskich ekosystemów nie zostało zmienione przez człowieka. Kolejne przemiany związane z postępem w nauce i rewolucjami przemysłowymi wzmacniają wpływ człowieka na środowisko. Pozytywny i negatywny. Równocześnie gatunek ludzki staje się odporniejszy na choroby i żyje dłużej, a co za tym idzie konsumuje więcej. Szuka komfortu i bezpieczeństwa, najczęściej nie analizuje kosztów swoich decyzji ani ich skutków w przyszłości. Przyroda ze współgospodarza Ziemi stała się środowiskiem, w którego środku stoi człowiek.
Wystawa 𝘼𝙣𝙩𝙧𝙤𝙥𝙤𝙘𝙚𝙣 rysuje kontekst współczesnych wyzwań wobec katastrofy środowiskowej i umożliwia ich zrozumienie. Architekturę postrzegamy nie tylko jako efekt globalnych i lokalnych zmian w relacji człowieka z przyrodą, lecz także jako narzędzie kształtujące ten związek. Prezentujemy współczesne i historyczne projekty, realizacje i technologie, które wpływają na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów. W przyszłość architektury i jej rolę w każdej z kategorii pułapu ekologicznego zaglądamy poprzez instalacje zaproszonych projektantów i projektantek. Szukali oni sposobów takiego projektowania i funkcjonowania architektury, które nie tylko nie szkodziłyby planecie, lecz także miałyby potencjał regenerujący dla środowiska. Te przykłady udowadniają, że inna architektura jest możliwa.
Wystawa przygotowana przez zespół Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki miała swoją premierę jesienią 2022 roku w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury. Od 23 marca wrocławską odsłonę ekspozycji będzie można zobaczyć w zabytkowych wnętrzach Muzeum Architektury we Wrocławiu. Towarzyszyć jej będzie bogaty program wydarzeń – spotkań, warsztatów i debat – oraz działań edukacyjnych.
● Otwarcie: czwartek, 23 marca 2023 roku o godzinie 18.00.
● Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
● Współorganizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu
● Kuratorzy: Kacper Kępiński i Adrian Krężlik
● Udział biorą: Pracownia Architektury Krajobrazu (Marta Tomasiak, Marta Przygoda), Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis), Miastopracownia (Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska), Kasper Jakubowski, Jan Szeliga i Krzysztof Janas, NAS-DRA (Paulina Grabowska, Oliwia Rybczyńska), Jan Domicz, Simone Ruess, BIEL studio (Zofia Strumiłło-Sukiennik, Grzegorz Piotrowicz)
● Instalacje dźwiękowe: Dobrawa Czocher, Baasch
● Aranżacja wystawy: Centrala (Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis)
● Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
● Wystawa czynna od 23 marca do 21 maja 2023 roku.
● Miejsce: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5.