Nasz dom dla kultury – architektura dla wspólnoty dziś, infrastruktura więzi społecznych – dyskusja towarzysząca wystawie Dom dla kultury
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w programie dyskursywnym towarzyszącym wystawie Dom dla kultury będącej prezentacją fotografii Nicolasa Grospierre’a.
Nieodmiennie mamy nadzieję, że kultura i architektura, obie tworzące silne narracje, mogą odgrywać kluczową rolę w budowaniu wspólnotowości. Wzmacniać nas w czasach kryzysów. Jak jednak projektować instytucje, budynki i miejsca, żeby były rzeczywiście przestrzenią owocnych społecznych interakcji, wzmacniającą pozytywne więzi społeczne? Jak w dobie ostrych konfliktów, polaryzacji, tworzyć dom dla kultury, który nie będzie dzielić? Co ogromne wielomilionowe inwestycje w ostatnio zbudowane „domy dla kultury”, takie jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy Muzeum Historii Polski – i debata na ich temat – mówią nam o stanie wspólnoty, którą tworzymy dziś?
Zapraszamy na dyskusję, w której udział wezmą:
- Katarzyna Domagalska / NIAiU
- Grzegorz Laszuk / Komuna Warszawa / Pawilon Tańca i Innych Sztuk Performatywnych
- Agnieszka Tarasiuk / MSN
- Nicolas Grospierre
Programowanie i moderacja dyskusji: Bogna Świątkowska, Fundacja Bęc Zmiana
Data: piątek 15.11, g. 18:00
Miejsce: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
Wstęp wolny
Dom dla kultury to wystawa prezentująca kilkadziesiąt fotografii wykonanych przez Nicolasa Grospierre’a w latach 2012-2015 ukazujących formalne podobieństwa między budynkami kibuców i kołchozów, wzniesionych w miejscach oddalonych od siebie setki kilometrów. Projekt stanowi kontynuację – charakterystycznego dla autora – języka wizualnego, który skupia się na dokumentacji powtarzalności form w architekturze modernizmu.
To także obraz upadłych utopii zrealizowanych w imię lepszego jutra, raport niemocy kreowania nowych modeli wspólnoty, angażowania wyobraźni architektonicznej w imię postępu – dobrowolnego lub przeprowadzanego na siłę.
Cykl Dom dla kultury prowokuje do refleksji nie tylko nad przeszłością i często trudnym dziedzictwem modernizmu. Stawia także pytania o to jaki kształt my chcielibyśmy nadać pragnieniom i nadziejom, o to jak my chcielibyśmy – jeśli chcemy – tworzyć przestrzeń dla wspólnoty.