Jan Bogusławski / współczesne kolekcje mebli
Zapraszamy na panel dyskusyjny dotyczący budowania współczesnych kolekcji mebli z udziałem Krystyny Łuczak-Surówki i Cezarego Lisowskiego w przestrzeni wystawy 𝘑𝘢𝘯 𝘉𝘰𝘨𝘶𝘴ł𝘢𝘸𝘴𝘬𝘪 (1910–1982). 𝘞𝘦𝘥ł𝘶𝘨 𝘳𝘦𝘨𝘶ł 𝘴𝘻𝘵𝘶𝘬𝘪 𝘪 𝘸ł𝘢𝘴𝘯𝘦𝘨𝘰 𝘶𝘱𝘰𝘥𝘰𝘣𝘢𝘯𝘪𝘢. Spotkanie poprowadzi Weronika Sołtysiak.
Jan Bogusławski z dużym powodzeniem projektował wnętrza i meble realizowane jako zlecenia prywatne, na wystawy lub do prestiżowych wnętrz reprezentacyjnych. W połowie lat 30. zaprojektował luksusowy komplet mebli o miękkiej linii, z podłokietnikami rzeźbionymi w pingwiny dla Basi Pniewskiej do jej pokoju w Willi na Skarpie w Warszawie. Kolejno w 1939 roku otrzymał zlecenie na wystrój wnętrz Pawilonu Polskiego na Światowej Wystawie w Nowym Jorku. Z końcem lat 40. XX wieku Jan Bogusławski zrealizował prestiżowe zlecenie na wyposażenie wnętrz gmachu Rady Państwa. Cechą wspólną wszystkich tych zleceń jest wysoki standard mebli, stosowanie luksusowych gatunków drewna oraz szczególne dbanie o detal i staranne wykończenie. Pewna grupa mebli projektu Jana Bogusławskiego dziś jest już na nowo rozpoznana i znajduje się w kolekcjach muzealnych. Druga grupa mebli, coraz częściej pojawia się w obiegu antykwarycznym.
Podczas dyskusji porozmawiamy o tym, jak identyfikować i gdzie szukać wiedzy o meblach projektu Jana Bogusławskiego. Zastanowimy się nad różnicą pomiędzy kolekcjonowaniem designu, a jego zbieraniem. Będzie to także okazja do rozmowy wzornictwie, jego kondycji w Polsce, a także czy rzeczywiście warto zbierać meble polskich projektantów.
Wydarzenie realizowane jest w ramach programu towarzyszącego wystawie o twórczości Jana Bogusławskiego. Więcej informacji: bit.ly/boguslawski-program
Wstęp wolny.
Udział wezmą
Weronika Sołtysiak – historyczka sztuki oraz designu, kuratorka i producentka wystawy Jan Bogusławski (1910–1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania. Pracowała w stołecznych galeriach i muzeum, gdzie specjalizowała się z organizacji i produkcji wystaw. Aktualnie związana jest z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, gdzie kieruje Działem Projektów Zewnętrznych i Wystaw. Kolekcjonuje polski design, a w szczególności polskie szkło użytkowe.
Krystyna Łuczak-Surówka – historyczka i krytyczka designu. Wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Doktorka nauk humanistycznych. Designem nie leczy, a zaraża. Bada to, w co wierzy, czyli moce designu ukryte w wartościach i emocjach. Mówczyni. Autorka wielu publikacji. Jurorka w konkursach designu 3D. Niezależna konsultantka projektów wizerunkowych i wdrożeniowych oraz strategii dla firm i instytucji. Kolekcjonerka polskiego wzornictwa. Kuratorka wystaw. Prywatnie miłośniczka okładów z żywych futer, samochodów i magii codzienności. Nieustannie powtarza, że najważniejsze to widzieć a nie tylko patrzeć.
Cezary Lisowski – historyk sztuki specjalizujący się w historii przedmiotu. Zajmuje się architekturą wnętrz i polskim wzornictwem XX w. Autor artykułów i kurator wystaw o tej tematyce m.in. „Plastyka toruńska. Architektura wnętrz 1945-2000”, 2014 oraz „Wszechstronni Rzemieślnicy i Utalentowani Artyści. Spółdzielnia RZUT 1945-1996”, 2015 w Centum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. W latach 2013-2023 specjalista ds. designu i sztuki użytkowej w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Kolekcjonuje przedmioty i ich historie. Założył fundację Design Archives Foundation poświęconą opiece nad prywatnymi archiwami projektowymi. Od 2023 roku prowadzi galerię Lisowski, której program skupia się na prezentacji współczesnej sztuki queerowej oraz poszukiwaniu nieheteronormatywnych wątków w polskiej historii sztuki.
___
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU)
Współorganizator: Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie
Kurator naukowy: prof. Bolesław Stelmach
Kuratorka: Weronika Sołtysiak
Koordynator: Artur Wosz
Architektura wystawy: Jan Strumiłło, Paulina Bukowska
Identyfikacja wizualna: Honza Zamojski
Komunikacja: Dominik Witaszczyk, Katarzyna Nestorowicz, Aleksandra Zaszewska
Koordynacja programu wydarzeń towarzyszących: Marta Baranowska
Program edukacyjny dla młodzieży: Karolina Scheibe-Skorczyk
Współpraca IWP: Katarzyna Borowska, Katarzyna Puczyłowska
Patroni medialni: Spotkania z Zabytkami, Vogue Polska, DesignAlive, RMF Classic