Jan Bogusławski: oprowadzanie z kuratorką i projektantem
Zapraszamy na ostatnie oprowadzanie o wielowątkowej twórczości Jana Bogusławskiego. Weronika Sołtysiak, kuratorka wystawy wraz z Janem Strumiłło, architektem wystawy opowiedzą o wszechstronnej umiejętności projektowania o wszechstronnej umiejętności projektowania charakteryzującej twórczość Jana Bogusławskiego oraz o kulisach powstania wystawy.
Jan Bogusławski należy do grona wielkich osobowości polskiej architektury XX wieku. Projektował budynki, wnętrza, meble, detale architektoniczne i reklamy świetlne. W swoich projektach umiejętnie łączył tradycję i reguły sztuki z nowoczesnością. Jego twórczość nie ma wspólnego mianownika, chyba poza jednym – Bogusławskiego można określić jako jednego z ostatnich, wielkich indywidualności przedwojennego pokolenia architektów. Projektanta kompletnego: tworzącego z wykorzystaniem zasad modernistów, uważnego na otoczenie budynków i wyczulonego na detal.
W ramach ostatniego weekendu otwarcia wystawy i podczas ostatniego oprowadzania opowiemy o wszechstronnym talencie autora oraz o cytatach architektonicznych z twórczości Bogusławskiego powtórzonych w scenografii wystawy.
Wydarzenie realizowane jest w ramach programu towarzyszącego wystawie o twórczości Jana Bogusławskiego.
Wstęp wolny.
Weronika Sołtysiak – historyczka sztuki oraz designu, kuratorka i producentka wystawy Jan Bogusławski(1910–1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania. Pracowała w stołecznych galeriach i muzeum, gdzie specjalizowała się z organizacji i produkcji wystaw. Aktualnie związana jest z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, gdzie kieruje Działem Projektów Zewnętrznych i Wystaw. Kolekcjonuje polski design, a w szczególności polskie szkło użytkowe.
Jan Strumiłło – architekt uprawniony, członek MOIA od 2015 roku. Prowadzi od 2010 własną praktykę w Warszawie. Od 2013 stypendysta AHO w Oslo, Norwegia. Pracował jako architekt dla Baumschlager Eberle w Szwajcarii i Austrii. Absolwent ETH w Zurychu. Studia MAS ukończył pod kierunkiem Dietmara Eberle. Praktykę zdobywał pracując m.in. dla JEMS w Warszawie. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – w 2005 roku jego projekt dyplomowy Dobra/Drewniana zdobył nagrodę im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego. W 2013 rezydent w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie. Autor książki „Ukryty Modernizm”. Jego główne zainteresowania to mieszkania i budynki mieszkalne wraz z powiązaną problematyką polityczną, socjologiczną, ekonomiczną i techniczną. Pasjonat architektury drewnianej.
___
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU)
Współorganizator: Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie
Kurator naukowy: prof. Bolesław Stelmach
Kuratorka: Weronika Sołtysiak
Koordynator: Artur Wosz
Architektura wystawy: Jan Strumiłło, Paulina Bukowska
Identyfikacja wizualna: Honza Zamojski
Komunikacja: Dominik Witaszczyk, Katarzyna Nestorowicz, Aleksandra Zaszewska
Koordynacja programu wydarzeń towarzyszących: Marta Baranowska
Program edukacyjny dla młodzieży: Karolina Scheibe-Skorczyk
Współpraca IWP: Katarzyna Borowska, Katarzyna Puczyłowska
Patroni medialni: Spotkania z Zabytkami, Vogue Polska, DesignAlive, RMF Classic