Jan Bogusławski / kościoły i teatry – oprowadzanie tematyczne
Zapraszamy na pierwsze z serii oprowadzań tematycznych z zaproszonymi gośćmi, przybliżających konkretne wątki twórczości Jana Bogusławskiego. Weronika Sołtysiak, kuratorka wystawy wraz z Anną Cymer skupią się na projektach kościołów i teatrów.
Bogusławski uważał, że w architekturze są dwa wielkie tematy – teatr i kościół. Ich wspólnym mianownikiem była funkcja, która pobudzała autora do tworzenia nowego wyrazu architektonicznego.
Bogusławskiego w architekturze teatrów interesowały trzy zagadnienia: maksymalne powiększenie sceny, funkcjonalne rozwiązanie widowni oraz atrakcyjność części wspólnych. W tym temacie ulepszał i rozwijał własne pomysły. Znaczącym momentem w twórczości Bogusławskiego była wygrana, wraz ze swoim zespołem, w międzynarodowym konkursie na siedzibę Teatru Narodowego Opery w Madrycie. Było to jedno z najciekawszych zdarzeń powojennej architektury w Polsce, szeroko komentowane. Projekt wytyczył drogę rozwoju w budownictwie teatralnym.
Temat architektury sakralnej towarzyszył Bogusławskiemu przez całą jego twórczość. Do najciekawszych zrealizowanych przez niego projektów należą kościół św. Andrzeja Boboli na Saskiej Kępie oraz konkatedra w Stalowej Woli. W obu realizacjach połączył on synergię architektury z nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi.
Wydarzenie realizowane jest w ramach programu towarzyszącego wystawie o twórczości Jana Bogusławskiego.
Wstęp wolny.
Prowadzenie:
Weronika Sołtysiak – historyczka sztuki, kuratorka wystawy Jan Bogusławski (1910-1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania.
Anna Cymer – historyczka sztuki i architektury, zajmująca się głównie architekturą nowoczesną i najnowszą; stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; autorka książek „Architektura w Polsce 1945 – 1989” wydanej wspólnie przez Centrum Architektury i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”. Bada i dokumentuje powojenną architekturę sakralną w Polsce.