Derrida dla architektów: premiera książki
Prezentujemy trzecią książkę z serii Myśliciele dla architektów: Derrida dla architektów autorstwa Richarda Coyne’a (w przekładzie Bogdana Barana).
Nawet najbardziej prozaiczne opozycje architektoniczne – wnętrze a zewnętrze, front a zaplecze – mogą być ujmowane w terminach wskazujących, że coś jest na rzeczy. To właśnie Derrida dla architektów. Rzeczywiście, zawsze coś jest na rzeczy, a stawka jest wysoka.
Richard Coyne w zwięzłym studium rozważa, co filozofia Jacques’a Derridy wnosi do sposobu uprawiania architektury. Szczególną uwagę zwraca na to, jak architektura jest nauczana i praktykowana. Z pragmatycznego punktu widzenia pyta o użyteczność filozofii w kontekście praktyk architektonicznych: od projektu, przez dokumentację, budowanie, namysł, ocenę, interpretację, aż po krytykę i obronę. Celem autora jest odnowienie zainteresowania myślą Derridy na użytek architektów.
Jest to lektura obowiązkowa nie tylko dla architektów, lecz także dla wszystkich zajmujących się najnowszą antropologią kultury. Jeżeli refleksja Derridy budzi sprzeciw, to cel namysłu został osiągnięty. Mamy poczuć się niekomfortowo w naszym świecie utartych pojęć i wyeksploatowanych dróg myślenia. Jeżeli architektura ma pozostać „ostatnią twierdzą metafizyki”, to pozostanie nią wyłącznie wtedy, gdy zachowa swój poetycki wymiar.
– ze wstępu Bolesława Stelmacha
Zapraszamy na spotkanie premierowe, w którym udział wezmą:
Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacja Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma NOTES.NA.6.TYGODNI.
Gabriela Świtek – dr hab. nauk humanistycznych, kierowniczka Zakładu Teorii Sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka University of Cambridge (PhD 1999, MPhil 1996) i Central European University w Pradze (1994). Autorka książek: Gry sztuki z architekturą. Nowoczesne powinowactwa i współczesne integracje (Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2013), Aporie architektury (Warszawa: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, 2012), Writing on Fragments: Philosophy, Architecture, and the Horizons of Modernity (Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2009). Kierowniczka działu dokumentacji sztuki współczesnej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Kuratorka wystawy Jarosław Kozakiewicz. Transfer w Pawilonie Polonia, w ramach 10. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji (2006). Główny obszar jej zainteresowań badawczych to historia i filozofia architektury, metodologia historii sztuki oraz współczesna kultura wizualna.
Bolesław Stelmach – prof. dr hab. arch. Generalny projektant w Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. Wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. W 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Honorową SARP. W 2012 roku, za szczególne zasługi dla kultury polskiej, otrzymał Brązowy Medal GLORIA ARTIS Ministra Kultury RP, a w 2015 r. za wybitne zasługi w dziedzinie architektury otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury. Od listopada 2017 r. pełni funkcję Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Aleksander Kopka – Adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; badacz myśli Jacques’a Derridy; ukończył studia doktoranckie z filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia doktoranckie w Centre d’Études en Civilizations, Langues et Lettres Étrangères na Uniwersytecie w Lille we Francji. Doktorat co-tutelle, obroniony na UJ i w Lille, poświęcony był etycznemu i politycznemu wymiarowi filozofii Derridy. Jest autorem monografii Inne życia. Etyka i polityka żałoby w pismach Jacques’a Derridy oraz licznych artykułów na temat myśli Derridy. Prowadził kursy z filozofii Derridy dla Melbourne School of Continental Philosophy. Organizator tegorocznej konferencji After-words/After-worlds. The Legacy of Jacques Derrida na Uniwersytecie Śląskim.
Data: czwartek 12 grudnia 2024, 18:00
Miejsce: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4, Warszawa
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Na miejscu będzie można zakupić książkę z 30% rabatem (możliwa płatność kartą i gotówką).
Derrida dla architektów
Tytuł oryginału: Derrida for Architects
Autor: Richard Coyne
Przekład: Bogdan Baran
Seria: Myśliciele dla Architektów
Projekt graficzny serii i tomu: Piotr Chuchla
Wydawca: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Warszawa 2024
ISBN: 978-83-968476-9-0
cena: 65 zł