Z architektem po współczesnych przestrzeniach #2
„Z architektem po współczesnych przestrzeniach” to druga odsłona spacerów z nagradzanymi mistrzami architektury. Zapraszamy na pierwszy z tegorocznych weekendów poświęconych najlepszym polskim przestrzeniom ostatnich lat.
W sobotę 23 marca 2019 r., równocześnie w Krakowie, Opolu i Wrocławiu będzie można spotkać się z architektami, poznać ich punkt widzenia, zapytać o szczegóły projektu i zobaczyć na żywo ostateczny efekt prac.
Tajniki swojej pracy zdradzą: arch. Sławomir Zieliński / nsMoonStudio, Piotr Marciniak / Kuryłowicz & Associates, Antoni Domicz / M. I A. DOMICZ – PRACOWNIA ARCHITEKTURY.
W trakcie spacerów odwiedzimy:
Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie
Data: 23 marca, godz. 11.00
Adres: Nadwiślańska 2-4, 30-527 Kraków,
Architekt oprowadzający: arch. Sławomir Zieliński / nsMoonStudio
Autorzy: Lider Konsorcjum: nsMoonStudio Sp. z o.o. – Piotr Nawara, Agnieszka Szultk
Projektant generalny: arch. Sławomir Zieliński (nsMoonStudio Sp. z o.o.)
Konsorcjant: Wizja Sp. z o.o. – arch. Stanisław Deńko
Scalenie rozproszonej w kilku miejscach instytucji w jednej siedzibie prezentującej niezwykłą i inspirującą twórczość Tadeusza Kantora. Ogromnym wyzwaniem było podjęcie się zaprojektowania budynku który będzie odzwierciedlał sztukę tego wybitnego artysty, połączy ze sobą przeszłość z teraźniejszością i przyszłością architektury krakowskiej. Głównym celem było stworzenie formy, która zostanie zapamiętana i będzie nosić w sobie potencjał ikony.
Przeszłość – stary budynek elektrowni, niosący z sobą niemały bagaż historii, wspomnień – połączony z teraźniejszością: bryłą nowoczesną, industrialną a jednocześnie dopełniającą i tworzącą integralną całość.
Przyszłość to dwie formy: żywa i martwa, której nadano możliwość istnienia, tworząc plac: miejsce styku ludzi i architektury, jak Tadeusz Kantor, który zatarł granice, między sceną a widownią.
Zdjęcie: Wojciech Kryński
Centrum Edukacji Artystycznej Artpunkt w Opolu
Data: 23 marca godz. 12.00
Adres: Augustyna Kośnego 32, 46-020 Opole
Autorzy: M. I A. DOMICZ – PRACOWNIA ARCHITEKTURY
Architekt oprowadzający: Antoni Domicz / M. I A. DOMICZ – PRACOWNIA ARCHITEKTURY.
Zwykło się mówić, że sztuka współczesna jest ulotna, nieokreślona, zmienna, że skrywa tajemnice dostępne nielicznym. Projekt Centrum Edukacji Artystycznej ARTPUNKT jest rezultatem poszukiwania rozwiązań przestrzennych adekwatnych dla funkcji związanych ze sztuką, jest próbą architektonicznego zobrazowania tych cech.
Program funkcjonalny budynku jest zróżnicowany. Mieszczą się tu zarówno pomieszczenia wymagające dobrego doświetlenia światłem dziennym (pracownia plastyczna, pokoje biurowe i gościnne, czytelnia), jak i takie, dla których naturalne oświetlenie jest niewskazane (ciemnia fotograficzna, magazyn obrazów i grafik). Elewacja z rytmicznie rozmieszczonymi i częściowo zaślepionymi otworami okiennymi została dodatkowo osłonięta półprzejrzystymi płytami poliwęglanu, „zewnętrznymi firanami” filtrującymi światło. Cienkie płyty elewacyjne uginają się, lecz dzięki zamocowaniu ich na swobodnie rozmieszczonych łącznikach nie falują na wietrze. W zależności od kąta obserwacji płyty tworzą jednolitą jasną, nieprzezierną powierzchnię lub są niemal przejrzyste ukazując strukturę otworów okiennych i wnęk.
Zdjęcie: Wojciech Wilczyk
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
Data: 23 marca, godz. 13.30
Adres: plac Wolności 1, 50-071 Wrocław
Autor: projekt: Kuryłowicz & Associates
Architekt oprowadzający: Piotr Marciniak / Kuryłowicz & Associates
Gmach NFM został wzniesiony wg projektu Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, wyłonionego w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Za projekt wnętrz Narodowego Forum Muzyki odpowiada Towarzystwo Projektowe. Oprócz czterech sal koncertowych w gmachu znajdują się: studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza, punkty gastronomiczne, sklep muzyczny NFM Shop.
Inspiracją dla architekta był instrument muzyczny: kształt obiektu oraz materiał imitujący drewno zastosowany na elewacji przypominają pudło rezonansowe instrumentu strunowego. Foyer, pokryte innowacyjnym materiałem o nazwie corian, poprzez czerń ścian i biel balkonów nawiązuje do klawiatury fortepianu.
Doskonałą akustykę sal koncertowych opracowała firma Artec Consultants Inc z Nowego Jorku (grupa Arup).
Budynek wznosi się na dzisiejszym placu Wolności, dawnym Forum Królewskim.
Zdjęcie: By Łukasz Rajchert – Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, CC BY-SA 4.0