Nowość: Derrida dla architektów
Nawet najbardziej prozaiczne opozycje architektoniczne – wnętrze a zewnętrze, front a zaplecze – mogą być ujmowane w terminach wskazujących, że coś jest na rzeczy. To właśnie Derrida dla architektów. Rzeczywiście, zawsze coś jest na rzeczy, a stawka jest wysoka.
Richard Coyne w zwięzłym studium rozważa, co filozofia Jacques’a Derridy wnosi do sposobu uprawiania architektury. Szczególną uwagę zwraca na to, jak architektura jest nauczana i praktykowana. Z pragmatycznego punktu widzenia pyta o użyteczność filozofii w kontekście praktyk architektonicznych: od projektu, przez dokumentację, budowanie, namysł, ocenę, interpretację, aż po krytykę i obronę. Celem autora jest odnowienie zainteresowania myślą Derridy na użytek architektów.
Jest to lektura obowiązkowa nie tylko dla architektów, lecz także dla wszystkich zajmujących się najnowszą antropologią kultury. Jeżeli refleksja Derridy budzi sprzeciw, to cel namysłu został osiągnięty. Mamy poczuć się niekomfortowo w naszym świecie utartych pojęć i wyeksploatowanych dróg myślenia. Jeżeli architektura ma pozostać „ostatnią twierdzą metafizyki”, to pozostanie nią wyłącznie wtedy, gdy zachowa swój poetycki wymiar.
– ze wstępu Bolesława Stelmacha
Kolofon
Derrida dla architektów
Tytuł oryginału: Derrida for Architects
Autor: Richard Coyne
Przekład: Bogdan Baran
Seria: Myśliciele dla Architektów
Projekt graficzny serii i tomu: Piotr Chuchla
Wydawca: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Warszawa 2024
ISBN: 978-83-968476-9-0
cena: 65 zł
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Realizacja projektu wydawniczego serii „Myśliciele dla Architektów”