Mozaika lokalnych tożsamości: spotkania
Budowanie poczucia lokalnych tożsamości jest procesem otwartym. Zapraszamy na rozmowy o tym, w jaki sposób architektura wyraża to, co w danym miejscu i mieście wyjątkowe.
Kolejnym z działań towarzyszących mapie „Mozaika lokalnych tożsamości” po spacerach z projektantami i projektantkami, jest cykl spotkań. Rozmowy z zaproszonymi gośćmi – projektantami, ekspertami, badaczami czy pasjonatami lokalnej architektury – będą okazją do kontynuacji dyskusji zapoczątkowanej w ramach projektu „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” i przypomnienia o publikacji książkowej o tym samym tytule wydanej w 2019 roku. Tytułowa tożsamość rozumiana będzie jako zbiór doświadczeń, wyborów i wpływów oraz tego, w jaki sposób z tym co dawne, wchodzą w dialog współcześni twórcy. Lokalną tożsamość możemy odkrywać poprzez spotkania i rozmowy, ale także kształtować ją i przekazywać kolejnym pokoleniom.
Spotkamy się w Lublinie, Opolu i Bydgoszczy – zależy nam na oddaniu różnorodności doświadczeń i rozwiązań architektonicznych. Każde z tych miast, poza swoim odmiennym położeniem geograficznym, ma także inny zestaw wpływów kulturowych, uwarunkowań społecznych i gospodarczych. One wszystkie odbijają się w architekturze dawnej, ale i tej współczesnej, tak samo jak w sposobie organizowania przestrzeni w większej skali, urbanistyce. Zaczynamy od miasta, w którym zrealizowaliśmy jedną z odsłon wystawy Tożsamość w 2019 roku – na Lublin patrzyliśmy na niej przez pryzmat osiedli zaprojektowanych w latach 60., 70. i 80. XX wieku, towarzyszących im obiektów użyteczności publicznej oraz kategorii społeczeństwo. Z kolei w Bydgoszczy odbyła się pierwsza z kolejnej edycji wystaw w 2022 roku, gdzie przyglądaliśmy się jej zarówno jako dawnemu, “małemu Berlinowi”, ale i polskiemu miastu o wyraźnym poprzemysłowym rodowodzie, zwracającym się w ostatnich latach w stronę przepływającej przez nie rzeki Brdy. Opole natomiast prezentujemy na mapie Mozaika lokalnych tożsamości poprzez obiekty powstałe po 1989 roku, w tym przez jeden z pierwszych docenionych międzynarodowo budynków ostatnich dekad, czyli Dom Aatrialny Roberta Koniecznego (KWK Promes) mający już blisko 20 lat.
Rozmowy moderować będzie Aldona Łaniewska-Wołłk – dziennikarka związana z Polskim Radiem, podejmująca w swojej pracy tematy związane z architekturą. Spotkania będą okazją do przyjrzenia się z zaproszonymi gośćmi lokalnym tożsamościom poprzez ich doświadczenia, ale także próbą zrozumienia tego, w jaki sposób mieszkańcy widzą i odbierają przestrzeń swoich miast poprzez architekturę.
Plan spotkań
- Lublin, 25 września (środa), Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie
- Opole, 3 października (czwartek), Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
- Bydgoszcz, 24 października (czwartek), Młyny Rothera
Mozaika lokalnych tożsamości
Blisko 100 obiektów architektonicznych, 57 miejscowości oraz 90 polskich zespołów i pracowni architektonicznych – „Mozaika lokalnych tożsamości” to podręczna mapa stworzona przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU). Jej cyfrową wersję można pobrać za darmo, a papierowa jest dostępna w partnerskich instytucjach i organizacjach.
Pierwsza wersja mapy powstała w 2019 roku jako zwieńczenie serii wystaw Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Kolejne odsłony projektu prezentowane w wybranych miastach w roku 2022 roku. Nową wersję mapy poszerzono o nowe realizacje i kolejne obszary kraju. Na mapie NIAiU znalazły się więc obiekty z całej Polski, które obrazują skalę wyzwań i transformacji po 1989 roku.
Kolofon
Koncepcja cyklu: Marta Baranowska
Współpraca merytoryczna i produkcyjna: Aleksandra Czapla
Komunikacja: Aleksandra Zaszewska, Dominik Witaszczyk
Identyfikacja wizualna i opracowanie graficzne: Katarzyna Nestorowicz