Architury: świętokrzyskie / Szlakiem świętokrzyskich kościołów | 10.08
Wraz z naszą przewodniczką, Anią Cymer, udamy się na wyprawę śladem ciekawych kościelnych realizacji województwa świętokrzyskiego. Będzie to z jednej strony okazja, by zobaczyć niezwykłe bogactwo form i autorskich pomysłów oraz politycznych i lokalnych kontekstów. Z drugiej strony to także pretekst do wpisania tego dziedzictwa w szerszy krąg dorobku swojej epoki.
Polska architektura powojenna wciąż widziana jest przez pryzmat stereotypów, uproszczeń i uprzedzeń. Jednym z nich jest przekonanie o tym, że kościelne budownictwo tych czasów jest nie tylko mało interesujące, co brzydkie, nieudane, nieadekwatne do funkcji, niejako rujnujące wielowiekową tradycję architektury sakralnej. Jeśli jednak zrozumie się specyficzny kontekst, w jakim budowano kościoły w epoce PRL-u, łatwo zobaczyć fenomen, jakim ten rodzaj budownictwa stał się w powojennym półwieczu. Był wyjątkowy zarówno pod względem architektonicznym, jak społecznym, politycznym, ekonomicznym. I zaistniał w całej Polsce.
W programie wycieczki:
- przejazd busem z Warszawy i z powrotem
- Kościół św. Trójcy w Starachowicach
- Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Starachowicach
- Kościół św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku
- Kościół św. Józefa Robotnika w Kielcach
- Kościół Miłosierdzia Bożego w Kielcach
Anna Cymer – historyczka sztuki i architektury, zajmująca się głównie architekturą nowoczesną i najnowszą; stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; autorka książek „Architektura w Polsce 1945-1989” wydanej wspólnie przez Centrum Architektury i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”. Bada i dokumentuje powojenną architekturę sakralną w Polsce.
WAŻNE: Zapewniamy transport zorganizowanym przez nas busem z Warszawy, powrót przewidujemy ok. godz. 20:00. Przewidujemy postoje oraz przerwę obiadową z zapewnionym posiłkiem.
Informacje o wycieczce:
Miejsce zbiórki: ul. Foksal 4
Data: 10.08
Godzina: 8:00
Czas trwania: ok. 12 godzin, powrót ok. 20:00
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.
UWAGA: Zapisy zamknięte, brak miejsc.
Obowiązują zapisy, decyduje kolejność zgłoszeń. Przesłanie formularza nie jest równoznaczne z potwierdzeniem udziału – w ciągu dwóch dni roboczych od przesłania zgłoszenia skontaktujemy się w formie mailowej.