Centrum Myśli JP II zaprasza na letni cykl warsztatów adresowanych do warszawskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, zainteresowanej projektowaniem oraz partycypacją w życiu społecznym miasta.
Warsztaty będą realizowane w ostatnie tygodnie wakacji: od 16 do 31 sierpnia. W programie m.in. wykłady dotyczące koncepcji miasta, warsztaty design thinking, rysunku architektonicznego oraz projektowania 3D, zwiedzanie muzeów i warszawskich instytucji kultury. Zajęcia prowadzone będą w formule stacjonarnej.
„Projektuj, postuluj, wyrażaj siebie” w tych słowach najlepiej zawiera się idea projektu – mówi Urszula Silwon-Bublej, koordynatorka programu. Chcemy zaangażować młodzież w proces twórczy polegający na stworzeniu miasta bliskiego sobie, ale też wyposażyć ją w praktyczne narzędzia, sprawdzić czego potrzebują i zastanowić się wspólnie z nimi, jak to osiągnąć i jak zacząć realizować marzenia.
Idea projektu została oparta na klasycznym projekcie architektonicznym. Uczestnicy, podobnie jak architekci, zaczną od stworzenia projektu koncepcyjnego. Odwiedzając muzea i instytucje kultury szukać będą inspiracji do tworzenia i działania, by móc przystąpić do kolejnego etapu, czyli projektu budowalnego podczas warsztatów design thinking. Wraz z trenerami i ekspertami różnych dziedzin młodzież pracować będzie nad określeniem potrzeb swoich oraz rówieśników. Poznają klasyczne koncepcje miasta oraz współczesne pomysły na to, jak miasto wyglądać powinno. Wcielą się w rolę turystów, mieszkańców, bywalców i zastanowią, jak oddolne inicjatywy miastotwórcze wpływają na kształt przestrzeni miejskiej.
Wyposażeni w te informacje przystąpią do pracy nad projektem wykonawczym. Zastanowią się czym dla nich jest „miasto bliskie”, i jaki realny wpływ mogą mieć na kształtowanie miasta, przygotują listę postulatów zmian i z tymi praktycznymi narzędziami wkroczą na plac budowy, by zaprojektować miasto na miarę swoich potrzeb.
W czasie warsztatów rysunku architektonicznego i projektowania 3D uczestnicy stworzą, pod okiem ekspertów, swoje własne projekty miasta, które następnie przy użyciu technologii druku 3D zostaną wydrukowane w postaci makiet i zaprezentowane na otwartej wystawie.
Udział w Miastotwórcach będzie nie tylko okazją do zaangażowania się w proces twórczy, ale również do wyrażenia swoich potrzeb, pokazania, co w mieście jest ważne dla młodzieży, z czego chcieliby zrezygnować oraz co trzeba zmienić.
Do projektu zaproszona jest młodzież ze szkół ponadpodstawowych, ucząca się w Warszawie.
Zapisy za pośrednictwem formularza na stronie internetowej w terminie 1-23.06.2022 r.