Dziewiąta edycja wrocławskiego Festiwalu Filmów o Mieście i Architekturze MIASTOmovie nie rości sobie ambicji do przepowiadania przyszłości naszego funkcjonowania w mniejszych i większych miastach; teraźniejszość sprawia, że trudno też z nadzieją oczekiwać na lepszą przyszłość. Czas się więc na dłużej zatrzymać i nieśmiało spojrzeć w przód, a bardziej śmiało w tył.
Wśród wydarzeń towarzyszących pokazom filmów, znajdują się dwa spacery, których NIAiU jest współorganizatorem. Udział jest bezpłatny, wymagane są zapisy.
Życie w Wielkiej Płycie: sentymentalno-futurystyczna wędrówka po Nowym Dworze
2.10.21, godz. 11.00
Spacer poprowadzi Albert Miściorak
Nowy Dwór – dla jednym spadek PRL-u, na którym nigdy nie zamieszkają, dla innych wymarzone miejsce do życia. Dzisiaj, jedno z największych wrocławskich osiedli, wydaje się osiągać szczytowy moment swojej historii. Wieś, później hitlerowskie osiedle, następnie blokowisko, zmienia się w coś, wymyka się jednoznacznemu krajobrazowi: estakady, parkingi, mieszają się z ogródkami działkowymi, lokalami gastronomicznymi, dyskontami, blokowiskami oraz „poniemieckimi” budynkami. Do tego osiedle wkrótce doczeka się wielkiej zmiany – dojedzie tu tramwaj, który pozwoli na nowo włączyć tą część Wrocławia do miasta. W jakim więc kierunku Nowy Dwór podąży tym razem?
Ogrody i samochody: modelowa sprzeczność modernizmu, na przykładzie Sępolna
3.10.21, godz. 11.00
Spacer poprowadzi Mikołaj Smoleński
Sępolno to wrocławski przykład miasta-ogrodu, historycznie nieco peryferyjna część miasta, włączona w jego granice w 1924 roku, dziś wpisana w strumienie transferów lokalnych, między osiedlowych, i miejsko-podmiejskich. Na jego przykładzie doskonale można analizować, jak kształtują się osie konfliktów wynikłe z współczesnego rozwoju przestrzennego i zmian standardów zamieszkiwania w mieście: spory o garaże, fiasko konsultacji społecznych w kwestii parkowania i chodników, kłótnie o kontrapasy, wreszcie – obawy związane z realizacją Alei Wielkie Wyspy.