W ramach rekrutacji do tegorocznej edycji projektu Powiaty wybrano cztery osoby, które podejmą się organizowania i kuratorowania wydarzeń lokalnych:
- Powiat cieszyński – Wojciech Lesiak
- Powiat suwalski – Joanna Lickiewicz
- Powiat konecki (Skarżysko-Kamienna) – Katarzyna Lisowska
- Powiat ostrołęcki – Jolanta Żubrowska
Wybrane osoby wezmą udział w warsztatach szkoleniowych dotyczących promowania wiedzy o lokalnym dziedzictwie, budowy jego atrakcyjnego wizerunku, edukacji, metodach prezentacji. Warsztaty będą także wstępem do przygotowywania przedsięwzięć ekspozycyjnych i edukacyjnych w danych powiatach (w założeniu mają to być działania skromne, dopasowane do możliwości organizacyjnych, prowadzone lokalnie i online).
Głównymi zadaniami wybranych osób będą: poprowadzenie fazy badawczej projektu i prezentacja zebranego materiału.
W fazie badawczej będą one pracować nad rozpoznaniem i uczytelnieniem architektonicznych i infrastrukturalnych śladów procesów modernizacyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Obejmie to między innymi identyfikację zrealizowanych w tym czasie typowych projektów takich jak szkoły, dworce czy standardowe obiekty mieszkalne – także te wykonane z drewna. Podczas pracy nad lokalnym dziedzictwem powstaną również rozdawane za darmo mapy, przewodniki czy pocztówki z atrakcyjnymi zdjęciami miejscowej architektury.
Działania będą relacjonowane na dedykowanej podstronie projektu oraz w mediach społecznościowych. Merytoryczna i ikonograficzna treść tych regionalnych prezentacji będzie od początku koordynowana w taki sposób, aby zbudować z nich spójny scenariusz wspólnej wystawy, która pozwoli zaprezentować zupełnie nieznaną skalę i efekty działań modernizacyjnych w całym kraju. Wystawa zbiorowa podsumowująca działania w ramach edycji II (2020) i III (2021) planowana jest wstępnie na koniec roku 2021.