Spotkanie: Jak pisać o architekturze dla dzieci?
Zapraszamy na spotkanie wokół książki dla dzieci „Mały Architekt. Przybornik do oglądania miasta”. Wspólnie z autorkami porozmawiamy o tym, w jaki sposób można poznawać miasto z dzieckiem, jak opowiadać o architekturze. „Małego Architekta”, pierwszą publikację o architekturze dla dzieci wydaną przez NIAiU będzie można przetestować, a kilka egzemplarzy trafi w ręce uczestników spotkania. Rozmowę wokół książki poprowadzi Filip Łobodziński, a spotkamy się w Pawilonie edukacyjnym Kamień, który został niedawno wyróżniony Nagrodą Architektoniczną Polityki.
● Gdzie: Pawilon edukacyjny „Kamień”, Wybrzeże Puckie 1 w Warszawie. Pawilon znajduje się między nabrzeżem Wisły a ulicą Wybrzeże Puckie.
● Start: godz. 17.00
● Zapisy: https://bit.ly/3gmQ95R
Spotkanie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Uwaga: osoby, które posiadają certyfikat potwierdzający przejście pełnego cyklu szczepień przeciw Covid-19, nie wliczają się do limitu osób mogących uczestniczyć w wydarzeniu, dlatego prosimy Państwa o zaznaczenie takiej informacji w formularzu zgłoszeniowym.
W spotkaniu udział wezmą:
Katarzyna Domagalska – historyczka sztuki i architektury, edukatorka. Zajmuje się edukacją architektoniczną, popularyzacją wiedzy oraz badaniami nad dziedzictwem architektury modernizmu. Kieruje Działem Edukacji Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: „Poradniki dobrych praktyk architektonicznych” dla poszczególnych dzielnic Warszawy, podejmujących tematykę ochrony dziedzictwa modernistycznego. Współautorka filmów edukacyjnych „Architektura – ćwiczenia z myślenia” oraz książki dla dzieci „Przybornik do oglądania miasta. Mały Architekt” wydawnictwa NIAiU. Koordynatorka i współautorka edukacyjnego programu „Kształtowanie Przestrzeni” Izby Architektów RP dla polskich szkół podstawowych i licealnych. Program uzyskał Nagrodę architektoniczną B. S. Brukalskich. Członkini międzynarodowej grupy zajmującej się powszechną edukacją architektoniczną (Built Environment Education) Unii Architektów (UIA Architects architecture&children). Prowadzi warsztaty i działania edukacyjne włączające dzieci i młodzież do procesów partycypacyjnych.
Marta Kwiatek – ilustratorka, projektantka książek dla dzieci, graficzka działająca w obszarze sitodruku. Założycielka Kwiaciarni Grafiki – studia graficznego połączonego z pracownią sitodruku i galerią propagującą tę technikę. Kwiaciarnia Grafiki zorganizowała ponad 20 wystaw, gdzie zaproszeni artyści bardzo często po raz pierwszy mierzą się z sitodrukiem (www.kwiaciarniagrafiki.pl/) Wcześniejsze dzałania artystyczne realizowała w duecie Kwiatuchi. Laureatka pokonkursowej wystawy BOLOGNA CHILDREN’S BOOK FAIR. W 2015 r otrzymała Tytuł Aktivista Roku. Kierowniczka pracowni sitodruku i rysunku w School of Form.
Bolesław Stelmach – dr hab. inż. architekt, prof. PŁ. Generalny projektant w Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. Wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. W 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Honorową SARP. W 2012 roku, za szczególne zasługi dla kultury polskiej, otrzymał Brązowy Medal GLORIA ARTIS Ministra Kultury RP, a w 2015 r. za wybitne zasługi w dziedzinie architektury otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury. Od listopada 2017 r. pełni funkcję Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Prowadzenie spotkania:
Filip Łobodziński – iberysta, tłumacz z hiszpańskiego, katalońskiego, angielskiego i francuskiego. Laureat nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie za najlepszy przekład 2005, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za najlepszy przekład 2018. Członek-założyciel dwóch zespołów muzycznych – Zespołu Reprezentacyjnego i dylan.pl, z którymi wydał w sumie 7 płyt. Wolontariusz na rzecz bezdomnych zwierząt. Od 2013 współgospodarz programu Xięgarnia poświęconego książkom i czytaniu. Przez ćwierć wieku pracował jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Współautor (z Grzegorzem Brzozowiczem) książki Sto płyt, które wstrząsnęły światem. Kronika czasów popkultury (2000)