Piotr Lewicki (ur. 1966 w Zabrzu) jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego nr V w Krakowie oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (dyplom uzyskał w 1990 roku, stopień doktora natomiast w 1999 roku – specjalność urbanistyka i planowanie przestrzenne). Kazimierz Łatak (ur. 1962 w Krakowie) to absolwent Technikum Budowlanego w Krakowie oraz Wydziałów Architektury i Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej (dyplomy w 1990 roku). W 1995 roku wspólnie założyli Biuro Projektów Lewicki Łatak. Honorową Nagrodę SARP otrzymali w 2018 roku za „wybitną działalność twórczą, udokumentowaną licznymi realizacjami i konkursami architektonicznymi. Zrealizowane obiekty prezentują bardzo wysoki poziom we wszystkich aspektach wartości w tym formy, kontekstu i funkcji. Większość projektów posiada unikalne cechy, potwierdzające tożsamość miejsca i wzbogacające przyrodnicze i kulturowe otoczenie”.

Pierwsze lata pracy i  działalność dydaktyczna

Piotr Lewicki posiada uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej od 2002 roku. W latach 1992-99 był zatrudniony w Instytucie Projektowania Urbanistycznego Politechniki Krakowskiej, w latach 2003-2009 roku prowadził zajęcia na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Kazimierz Łatak uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej uzyskał w 1994 roku. W latach 1992-99 był zatrudniony w Instytucie Projektowania Architektonicznego Politechniki Krakowskiej, w latach 2003-09 prowadził zajęcia na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Biuro Projektów Lewicki Łatak

Pracownia założona w roku 1995 przez Kazimierza Łataka i Piotra Lewickiego otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Biuro zwyciężyło w konkursach m.in. na zagospodarowanie krakowskich placów: Bohaterów Getta, Książąt Czartoryskich, na projekty hali 100-lecia Cracovii przy al. Focha, kładkę pieszo-rowerową Kazimierz-Ludwinów i kładkę pieszą w Busku-Zdroju. Jak możemy przeczytać na stronie Biura o projekcie pl. Książąt Czartoryskich: „Waga tego projektu wyznaczona jest jego położeniem, ponieważ zajmuje niewielką, ale za to jedną najlepiej znanych i rozpoznawanych miejskich przestrzeni w Polsce. Owo położenie placu Książąt Czartoryskich pomiędzy Arsenałem i Bramą Floriańską z jednej, a Muzeum Książąt Czartoryskich z drugiej strony, pozwala nam także na stały dialog z ogromem widzów, którzy zapełniają to miejsce o każdej porze roku. Charakter tego dialogu musi być jednak ostrożnie kształtowany, bo towarzyszy mu świadomość autorów, że ich ważna, ale niewielka przestrzennie praca” (cyt za. www.lewicki-latak.com.pl/main.php/realizacje/plac_ksiazat_czartoryskich/czytaj [10.01.2019 r.]).\

Wyróżnienia i nagrody

Jednym z wyróżnionych projektów Biura jest przebudowa pl. Bohaterów Getta w Krakowie. Doceniono ją w prestiżowym konkursie European Prize for Urban Public Space (Barcelona, 2006), otrzymała także Urban Quality Award (Frankfurt nad Menem, 2011). Natomiast zbudowany we Wrocławiu zespół mieszkalny Corte Verona został nagrodzony Grand Prix w konkursie Piękny Wrocław dla najlepszej realizacji roku 2010, uzyskał wyróżnienie ogólnopolskiej Nagrody Roku SARP 2010 i pierwszą nagrodę w konkursie Brick Award w kategorii domu wielorodzinnego oraz znalazł się w finale przeglądu Życie w Architekturze. Zrealizowany w Morach pod Warszawą Flyspot – tunel aerodynamiczny – zdobył główną nagrodę w konkursie Polski Cement w Architekturze (Warszawa, 2015). Te i wiele innych realizacji pracowni doczekały się publikacji w mediach polskich i zagranicznych. Obecnie Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak pracują nad przebudową pałacu i Muzeum XX Czartoryskich w Krakowie, kilkoma zespołami budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Krakowie oraz budynkami obserwatorium astronomicznego w Niepołomicach, hotelu w Katowicach przy ul. Chorzowskiej i odbudową zamku Zawiszy Czarnego w Rożnowie. Laureaci Krakowskiej Nagrody SARP za Twórczość Architektoniczną w 2004, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018. Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak pracują razem nieprzerwanie od 1988 roku.

Wybrane realizacje:

  1. Plac Książąt Czartoryskich w Krakowie;
  2. Hala 100-lecia Cracovii przy al. Focha w Krakowie;
  3. Przebudowa placu Bohaterów Getta w Krakowie;
  4. Flyspot w Morach pod Warszawą.

Źródła:

http://www.lewicki-latak.com.pl [10.01.2019 r.]

Informacje uzyskane dzięki uprzejmości Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka

Zdjęcie główne: Flyspot – tunel aerodynamiczny, Mory, gm. Ożarów, fot. Wojciech Kryński

Zdjęcia w galerii oraz zdjęcie główne dzięki uprzejmości Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.