
Gutt Architecture
Pawilon wystawowy SARP, Foksal 2
5-25 listopada 2018, godz. 12-20
Wernisaż wystawy: 5 listopada, godz. 18:00, wstęp wolny
3 TYGODNIE Z GUTTEM – PROJEKT WYSTAWIENNICZO-EDUKACYJNY
„Gutt Architecture” to kolejny – czwarty już – projekt Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki od chwili jego powołania. Tym razem jest to działanie o charakterze wystawienniczo-edukacyjnym, adresowane do szerokiego grona odbiorców. „Gutt Architecture” to wydarzenie, które łączy w sobie wystawę, szeroko pojęte aktywności edukacyjne oraz wydawnictwo albumowe z artystycznymi zdjęciami fotografa Błażeja Pindora, poświęcone w całości architekturze Romualda Gutta. Skąd taki wybór? W pierwszym roku działalności Instytutu zdecydowaliśmy się przybliżyć szerszej publiczności sylwetkę Romualda Gutta, wybitnego architekta, a także pierwszego laureata Honorowej Nagrody SARP.
Projekt „Gutt Architecture” to szeroki wachlarz bezpłatnych wydarzeń. Odbyły się m.in. warsztaty dla najmłodszych; warsztaty dla młodzieży i dorosłych z rysowania komiksu; wycieczka studyjna do Ciechocinka oraz spacery architektoniczne, w czasie których można było nie tylko posłuchać o budynkach zaprojektowanych przez Gutta, ale i samodzielnie je sfotografować pod okiem Błażeja Pindora, autora zdjęć do albumu.
Szczegółowy program do pobrania w PDF: program. Zapisy na wydarzenia pod adresem: edukacja@niaiu.pl.
Romuald Gutt
to nietuzinkowy projektant, który miał wyjątkowy wpływ na kolejne pokolenia młodych twórców, przede wszystkim dzięki szerokiemu spektrum swoich realizacji – od dworów i projektów budynków typowo wiejskich przez charakterystyczne obiekty wykonane w szarej cementowej cegle oraz budynki użyteczności publicznej aż po projekty założeń krajobrazowych i urbanistycznych.
fot. Irena Jarosińska, lata 50. lub 60., zbiory Ośrodka KARTA


„Warszawa Gutta”
W trakcie trwania projektu odbędzie się premiera publikacji „Warszawa Gutta”, wydawanej wspólnie przez Fundację Raster i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Tak opisuje to wydawnictwo jego redaktor, Łukasz Gorczyca: „Książka, zachowując charakter monografii, jest przede wszystkim oryginalną, wizualną interpretacją architektury Gutta. Jej główną część stanowi wyjątkowy cykl fotograficzny Błażeja Pindora, który ma zarazem dokumentalny i artystyczny charakter. Zdjęcia ukazują architekturę z wielu nieoczywistych perspektyw, w detalach i we współczesnym kontekście miejskim. Fotografia jest tu narzędziem służącym drobiazgowej rekonstrukcji języka architektonicznego Romualda Gutta i krytycznej analizie życia architektury modernistycznej w zmieniających się warunkach społeczno-ekonomicznych”.
Więcej informacji na www.niaiu.pl/warszawa-gutta
fot. Błażej Pindor
Na wystawie znalazły się zarówno projekty typowej zabudowy wsi i małych miasteczek utrzymane w kojarzącej się z polskością stylistyce „dworkowej”, jak i monumentalne, oszczędnie planowane gmachy obiektów użyteczności publicznej, murowane z szarej cegły. Nie zabraknie również subtelnego, krajobrazowego założenia kąpieliska w Ciechocinku. Patrząc jednak na budynki, nie chcemy tracić z oczu niezwykłej osobowości twórcy. Dużo uwagi na wystawie poświęciliśmy willi własnej Gutta, w której przez lata mieściła się jego kameralna pracownia. Przez pryzmat wspomnień członków rodziny i współpracowników podglądamy sposób życia, proces twórczy i relacje Profesora. Czas, który poświęcał na snucie anegdotycznych opowieści lub angażowanie kreślarzy w zmiany kompozycji ogrodowych „mikropejzaży”, był nie mniej ważny niż ten wykorzystywany na korekty projektów. Ten żywy, zaangażowany rys jego osobowości ułatwia zrozumienie decyzji, które podejmował, np. angażując się w okresie międzywojennym w działalność Towarzystwa Reformy Mieszkaniowej czy wycofując z działalności projektowej i dydaktycznej w okresie socrealizmu. Licznie przywoływane na wystawie cytaty i wypowiedzi twórców reprezentujących kolejne pokolenia pomagają uchwycić subtelny, ale niekwestionowany wpływ „lekcji Gutta” na architektów.
Na wystawie widzom udostępniona zostanie mapka – przewodnik po budynkach – dzięki której będzie można udać się na samodzielny spacer śladami realizacji Gutta, niejako kontynuując zwiedzanie.
- Dworek polski, projekt konkursowy na wystawę w Rzymie w 1911 roku, widoki perspektywiczne od strony podjazdu i ogrodu, ze zbiorów Muzeum Architektury
- Budynek przy ul. Flory 2, 1934, fot. Czesław Olszewski, przed 1939, Zbiory Instytutu Sztuki PAN
- Gmach Głównego Urzędu Statystycznego, 1948-54, fot. Teodor Hermańczyk, 1966-75, Zbiory Instytutu Sztuki PAN
- Warszawska szkoła Pielęgniarek przy ul. Chałubińskiego, 1927-29, fot. Czesław Olszewski, przed 1939, Zbiory Instytutu Sztuki PAN
- Gmach poczty w Ciechocinku, widok ogólny od frontu, 1935-36, współautor: Józef Jankowski, fot. Czesław Olszewski, przed 1939, Zbiory Instytutu Sztuki PAN
- Dom własny Romualda Gutta, 1926-28, fot. Czesław Olszewski, przed 1939, Zbiory Instytutu Sztuki PAN
Zespół NIAiU
Komisarz projektu: Izabela Pastuszko
Kurator merytoryczny wystawy: Alicja Gzowska
Kurator wizualny wystawy: Aleksandra Wasak
Kwerenda źródłowa: Karolina Andrzejewska-Batko
Projekt graficzny: Magda Pyrgies
Program edukacyjny: Paulina Janowska, Kacper Kępiński
Współpraca
Koncepcja i wykonanie komiksu: Witomił Mendel
Fotografie współczesne: Błażej Pindor
Sfinansowano ze środków publicznych będących w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat medialny
Informujemy, że wydarzenia w ramach GUTT Architecture mogą być utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk na potrzeby promocyjne Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Udział w nich oznacza wyrażenie zgody na upublicznienie wizerunku w kanałach komunikacyjnych Instytutu. Informacje o przetwarzaniu danych osobowych można znaleźć na www.niaiu.pl/biuletyn-informacji-publicznej