Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Lubelski Park Naukowo – Technologiczny S.A, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie zapraszają na konferencję Energie Miasta:
To energia ludzi, natury, obiektów i przestrzeni. Posiadając różne wektory i siłę, niszczy lub buduje. W rękach twórców, budowniczych czy projektantów staje się narzędziem bądź celem, a procesy, w których jeden rodzaj energii zmienia się w inny zawsze powodują oddziaływanie. O tych oddziaływaniach porozmawiamy podczas seminarium w Parku Naukowo Technologicznym w Lublinie.
Kiedy: 4 grudnia 2019 r. Miejsce: Lubelski Park Naukowo – Technologiczny S.A. ul. Dobrzańskiego 3, Lublin.
Partnerzy: Katedra Architektury. Urbanistyki i Planowania Przestrzennego/ Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, WSPA w Lublinie, Instytut Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, Fundacja Krajobrazy
PROGRAM
AULA LPNT
9.30 – Rozpoczęcie konferencji
9:45 – 11:15 – Termomodernizacja – prezentacje i dyskusja
Prof. Marcin Furtak – Dyrektor Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Wydział Inżynierii Lądowej (Politechnika Krakowska), “Termomodernizacja budynków zabytkowych w konteście doktryn konserwatorskich”
Dr Hubert Mącik – Miejski Konserwator Zabytów w Lublinie, “Problemy prawnej ochrony zabytków mpdernizmu w Lublinie”
Mgr Małgorzata Michalska – Nakonieczna – Prodziekan kierunku Projektowanie wnętrz (Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie), “Modernizm w architekturze Lublina – próba charakterystyki zasobu i problemów konserwatorskich”, moderator
11:15 – 11:30 – Przerwa kawowa
11:30 – 13:00 – Energie osiedli – panel dyskusyjny dotyczący problematyki rewitalizacji osiedli mieszkaniowych
Dr hab. Anna Ostańska – Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Lubelska)
Dr Natalia Przesmyka – P.O Kierownika Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Lubelska)
dr Paulina Zarębska – Denysiuk – historyczka sztuki, Rada Kultury Przestrzeni, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Dr arch. Tomasz Sławiński – Zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki) – moderator
13:00- 13:30 – Lunch
13:30 – 15:00 – Energie przestrzeni – prezentacje i dyskusja
Prof. Marek Budzyński – architekt, Politechnika Warszawska, prezes firmy „Marek Budzyński-Architekt”„Życie w przestrzeni placu Piłsudskiego”
Prof. Bolesław Stelmach – architekt, dyrektor Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki , Politechnika Łódzka, generalny projektant w firmie „Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne”   „Przestrzeń odzyskana. Teatr w Budowie w Lublinie”, „Przestrzeń odzyskana. Teatr w Budowie w Lublinie”
Paweł Kożuchowski – specjalista i eksperymentator z dziedziny technologii zielonych dachów, właściciel firmy „Laboratorium Dachów Zielonych”, „Przeszłość i przyszłość zielonych technologii”
Wojciech Januszczyk – architekt krajobrazu, Instytut Architektury Krajobrazu KUL, współwłaściciel firmy „Garden Concept Architekci Krajobrazu W. Januszczyk P. Szkołut”, prezes fundacji „Krajobrazy”, „Człowiek na dachu” – moderator
15:00 – 15:30 – Zakończenie konferencji
Wstęp na konferencję jest wolny, obowiązują zapisy (do dnia 2 grudnia) na adres: design@lpnt.pl
WARSZTATY FOTOGRAFICZNE – FOTOGRAFIA ARCHITEKTURY – 4 i 5 grudnia 2019 r.
Prowadzący: Błażej Pindor
4.12.19 r. godz. 15:30 sala I.7 Inkubator Technologiczny
5.12.19 r. godz. 9:00 praca w terenie
Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy/rekrutacja (do dnia 2 grudnia 2019 r) na adres: j.holda@lpnt.pl
Prosimy osoby zainteresowane udziałem w warsztatach o przesłanie następujących informacji:
– kilka słów o sobie
– czego oczekuje od warsztatów, dlaczego decyduje się wziąć w nich udział
Poza tym uczestnik warsztatów powinien mieć przynajmniej podstawową znajomość programu Adobe Lightroom
Warsztaty są adresowane przede wszystkim do studentów i absolwentów kierunków architektura, architektura krajobrazu, urbanistyka, projektowanie wnętrz.
Idea warsztatów:
Celem warsztatów jest pozyskanie wiedzy na temat fotografii architektury: W pierwszej części zostanie omówiona teoria oraz praktyczne zasady wykonywania fotografii architektonicznej. Druga część warsztatów będzie polegała na zastosowaniu tej wiedzy w terenie, do opracowania wybranego obiektu: wykonania zdjęć i ich obróbki. Ostatnim elementem warszatów będą odpowiedzi na pytania i ew. omówienie prac przyniesionych przez uczestników.
Info o prowadzącym:
Błażej Pindor – wybitny polski fotograf architektury. Autor wielu ważnych projektów fotograficznych, m.in. serii zdjęć Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wydanych w albumie „Pałac w Warszawie” (B. Pindor, W. Baraniewski), czy bogatej monografii architektury Romualda Gutta – „Warszawa Gutta”. Mieszkańcom Lublina znany z udziału w festiwalu Open City – Otwarte Miasto w 2015 r. (Naświetlenie), czy w 2016 r. w Lubelskich Dniach Modernizmu.
www.blazejpindor.net
Wydarzenia towarzyszące:
Wystawa prac studentów WSPA, Politechniki Lubelskiej, KUL