Wojciech Zabłocki (ur. 6 XII 1930 roku) – nie tylko architekt, ale również szermierz. W swoim dorobku ma zarówno realizacje architektury sportowej, jak i medale olimpijskie. Honorową Nagrodę SARP otrzymał w 2017 roku m.in. za „twórcze, trafne w treści i w formie dzieła, wzbogacające rodzimy dorobek kulturowy naszych czasów, odzwierciedlające także wysokie standardy cywilizacyjne bieżącej epoki oraz świadectwo, że Architektura nie zamyka się tylko w budowaniu, a jest stanem ducha, którego energia znajduje ujście w różnych dziedzinach twórczości i twórczych pasji”.

Architektura sportowa

Ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, stopień doktora uzyskał w 1968 roku, habilitację w 1981, a tytuł profesora w 1999 roku. Jest wykładowcą na Wydziale Architektury na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Wojciech Zabłocki zajmował się przede wszystkim projektowaniem obiektów sportowych. Jest autorem m.in. Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Warszawie, Centrum Sportowego w Zgorzelcu, ośrodka sportowego w Aleppo. Nie tylko projektował, ale także pisał o architekturze sportowej – „Architektura dla potrzeb czynnej rekreacji w aglomeracjach miejskich” z 1968 roku i „Architektura” z 2007. Jak możemy przeczytać, ta druga publikacja „ukazuje twórczą drogę Wojciecha Zabłockiego jako architekta. Towarzyszymy autorowi przy pierwszych pracach nad salami treningowymi, przyglądamy się realizacji niezwykłych projektów w Syrii, poznajemy wielkie wizje architektoniczne – m.in. wieżowców skrzydlatych i tulipanowych” (cyt za. www.bosz.com.pl/books/177/Architektura-Wojciech-Zablocki/a,16/ [23.01.2019 r.]). Wojciech Zabłocki to także rzeźbiarz. Jego najbardziej znanym dziełem jest Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach. 

Wojciech Zabłocki – szermierka

Wojciech Zabłocki znany jest przede wszystkim jako szermierz. Na tym polu również odnosił duże sukcesy. Trzy razy w drużynie zdobył medal olimpijski (dwa razy srebro – w Melbourne w 1956 roku oraz w Rzymie w 1960 – oraz raz brąz – w Tokio 1964 roku). Brał także udział w mistrzostwach świata, gdzie (też drużynowo) zdobył w latach 1959, 1961, 1962, 1963 złoty medal. Autor książek o szermierce, np. „Podróże z szablą” z 1965 roku czy „Szable świata” z 2011 roku. Żoną Wojciecha Zabłockiego była aktorka Alina Janowska. Syn architekta – Michał Zabłocki – to poeta, autor tekstów piosenek, reżyser i scenarzysta.

Zdjęcie główne: Pomnik Powstańców Śląskich, źródło: wikipedia.pl, autor: Paweł, licencja CC.

Wybrane realizacje:

– Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Warszawie;

– Centrum Sportowe w Zgorzelcu;

– ośrodek sportowy w Aleppo.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Zabłocki [23.01.2019 r.]